Za rok niskopodłogowe klimatyzowane autobusy zabiorą nas z nowych przystanków. Pabianicki wniosek przeszedł pozytywnie wszystkie oceny. 

- W tym miesiącu zarząd województwa łódzkiego podejmie uchwałę o przyznaniu dofinansowania, po czym zostanie podpisana umowa - informuje Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Za te pieniądze kupimy 18 nowoczesnych niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów, zbudujemy centra przesiadkowe. Na przebudowanych przystankach pojawią się elektroniczne tablice, które poinformują, kiedy przyjedzie autobus. 

Już w tym roku zaczniemy formalności, by zakupić 18 nowoczesnych autobusów.

Na zakup samych pojazdów w projekcie zapisane jest 27 mln zł. Za to chcemy sprowadzić 18 niskopodłogowych hybryd. Mają być wyposażone w biletomaty na kartę płatniczą. Będą trzydrzwiowe. W środku zmieści się 75 osób.

- Mają być całe klimatyzowane. Obecnie nasze autobusy mają tylko klimatyzację w kabinie kierowcy – wyjaśnia Chmielewski.

Pojazdy będą ciche i ekologiczne. Spełnią normę euro 6, czyli najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin. Wewnątrz będzie monitoring i gniazda USB, z których skorzystają pasażerowie.

Pierwsze 10 autobusów miasto chce kupić już w 2018 roku, a kolejne 8 na początku 2019.

Obecnie w MZK jest 29 autobusów: 16 solarisów (2 używane kupione w tym roku), 12 manów i jeden krótki jelcz. Nowe hybrydy zastąpią najbardziej wysłużone many i jelcza. Mają posłużyć nam kilkanaście lat.

Bardziej nowoczesne będą też przystanki. Na Waltera-Jankego za 500.000 zł zostanie zbudowany „dworzec” przesiadkowy. W 50-metrowym budynku znajdzie się kasa biletowa, poczekalnia dla pasażerów, toalety i zaplecze socjalne dla kierowców. Nowa krańcówka powstanie także na Podmiejskiej. W kilku miejscach powstaną nowe zatoki przystankowe (m.in. na Lutomierskiej i Rzgowskiej), a te które, są w złym stanie, będą przebudowane. Na 23 przystankach staną elektroniczne tablice, które poinformują o czasie do przyjazdu autobusu. Pojawi się też monitoring przystankowy. Podgląd do niego będzie mieć Straż Miejska.

Na przystankach pojawią się także stacjonarne biletomaty na monety. Na chodniku będą płytki z wypustkami dla niewidomych.

Remont czeka też zajezdnię przy Lutomierskiej. Powstanie tam budynek techniczny, wulkanizatornia, magazyn techniczny, kotłownia i zaplecze techniczne dla działu technicznego. W pomieszczeniu administracyjnym urządzona zostanie nowa dyspozytornia. Będzie tam podgląd na monitoring przystankowy i mapę z widokiem na trasę autobusów z odchyleniami od rozkładu.

Z tej puli chcemy także za 16 mln wybudować 14,6 km ścieżek rowerowych. Połączą one duże osiedla i centrum miasta. Na krańcówkach przy Waltera-Jankego, Podmiejskiej i w Karolewie staną wiaty rowerowe.