14 sierpnia przypada Dzień Patrona Miasta. Jest nim święty Maksymilian Maria Kolbe, który w latach 1904-1907 mieszkał z rodzicami w naszym mieście. Na kamienicy przy ul. Kolbego 4 wisi tablica upamiętniająca ten fakt. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku męczeńską śmiercią w obozie zagłady w Oświęcimiu.

W 76. rocznicę jego śmierci o godz. 12.00 władze miasta i powiatu złożą kwiaty przed pomnikiem świętego przy kościele św. Mateusza.

O godz. 18.00 zostanie odprawiona okolicznościowa msza w kościele św. Maksymiliana.

We wtorek, 15 sierpnia obchody święta Wojska Polskiego rozpocznie o godz. 9.30 msza w kościele św. Mateusza. Po mszy delegacje i poczty sztandarowe złożą kwiaty przed pomnikiem Legionisty.

O godz. 11.30 na cmentarzu rzymskokatolickim delegacje złożą kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Poległych w Obronie Ojczyzny 1939 r. i tablicą pamiątkową żołnierza Józefa Salwy oraz na cmentarzu katolickim przed pomnikiem harcerzy, żołnierzy Szarych Szeregów i Armii Krajowej.

Uroczystość organizują oba pabianickie samorządy i organizacje kombatanckie. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do udziału w uroczystościach.