W najbliższych dniach prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę o reformie oświaty. W Pabianicach już trwają przygotowania do przeorganizowania szkół. Przypomnijmy: zgodnie z planem reformy, gimnazja mają zostać zlikwidowane, a uczniowie będą kontynuować naukę w 8-letnich podstawówkach.

- Przygotowaliśmy nową rejonizację – poinformował prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Żadna z obecnych szkół podstawowych nie zostanie zlikwidowana.

Gimnazja będą przekształcone w szkoły podstawowe. Wrócą ich dawne numery (SP 2 w miejsce Gim. 1, SP 15 zamiast Gim. 2 i SP 16 zamiast Gim. 3).

Od nowego roku szkolnego w nowopowstałych podstawówkach zaczną naukę klasy 1. Rejony szkół będą bardzo podobne do tych obowiązujących przed powstaniem gimnazjów.

Mackiewicz zapewnia, że najmłodsze dzieci będą oddzielone od gimnazjalistów.

- Będą albo w innym budynku, albo zajmą jedno piętro tak, by nie mieszać ich ze starszymi rocznikami – mówi.

Co z klasami siódmymi?

- Na pewno żadnej klasy nie będziemy decyzją administracyjną przenosić do innej placówki – zaznacza prezydent. - Dopuszczamy możliwość przeniesienia całych klas, ale za zgodą rodziców uczniów i dyrekcji.

To dlatego, że w wygaszanych gimnazjach będzie więcej miejsc. W podstawówkach, szczególnie tych najmniejszych, może być problem z pomieszczeniem wszystkich roczników.

- Trzeba się liczyć z tym, że w niektórych szkołach będzie wielozmianowość – mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Oświaty.