Ministerstwo dało pieniądze na projekt „Folklor w necie” - działania internetowe, które promują kulturę ludową, także jej współczesne odmiany. Pierwszą odsłoną będzie Folk.TV - kanał w mediach społecznościowych, gdzie obejrzymy i usłyszymy 10 wywiadów trwających około 30 minut. Do stołu zostaną zaproszeni: etnografowie, etnolodzy, instruktorzy tańca ludowego, regionaliści, muzycy i mecenasi folkloru. Tematem rozmów będzie folklor tradycyjny i współczesny.

- Chcemy w ten sposób przybliżyć nowe aspekty tradycji ludowej. Poruszonych zostanie wiele form folkloru, takich jak taniec, muzyka, obrzędowość, strój ,ale również folklor w dobie Internetu i social mediów – informuje Radosław Kierzek, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Bychlewianka.

Pierwszy odcinek ukaże się 18 października o 18.00 na stronie facebooka Folk.TV i na kanale Youtube. Programy będą tłumaczone na język migowy - dla niesłyszącym. W pierwszych odcinkach będą gościć: Krzysztof Trebunia-Tutka, polski muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie – Tutki oraz Patryk Rutkowski, etnolog, badacz kultury ludowej. O czym będą programy?

- Tematy podjęte w programie to m.in. muzyka wciąż żywa, festiwale folklorystyczne oraz folklor w czasie pandemii, czy współczesna moda a folklor – wylicza Radosław Kierzek.

Bedą też organizowane etnowarsztaty online dla dorosłych i dla dzieci.

Projekt jest dofinansowany (70.000 zł) przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje go Gminny Dom Kultury w Bychlewie.