Adam Wirski  zaczął realizację swojego autorskiego projektu w marcu. Na wykonanie całości miał 9 miesięcy. Malowidła uliczne powstały dzięki stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego akurat zwierzęta?

- Tematykę mogłem wybrać samodzielnie. Z racji tego, że lubię faunę i florę, uznałem, że zwierzęta będą super motywem – odpowiada muralista.

4 malowidła powstały na budynkach należących do miasta. Pozostałe ozdobiły ściany własności prywatnych.

- Każdy mural na danej ścianie musiałem zalegalizować – zaznacza pabianiczanin.

Do malowania Kruk użył ekologicznych farb, które pochłaniają dwutlenek węgla. Każdy obraz tworzył średnio trzy dni.

- Najszybciej poszła mi sóweczka, bo jest malutka. Najtrudniej było z orlikiem grubodziobym – wspomina Adam. - Ściana, na której powstał, była niczym gigantyczny „baranek”. Musiałem wbijać w nią pędzel, bo zwykłe malowanie było nieefektywne.

W marcu, jako pierwszy powstał wąż Eskulapa. Następne w kolejce były: kozica tatrzańska, foka szara, rybitwa czubata, głowacica, ryś euroazjatycki, bekasik, sóweczka zwyczajna, orlik grubodzioby, niedźwiedź brunatny, wilk szary, a zwieńczeniem projektu pszczoła miodna.

Projekt „Eko Tuzin” ma nie tylko charakter ekologiczny dzięki materiałom użytym do jego stworzenia, ale również edukacyjny. Przy każdym muralu Kruk umieścił nazwy łacińskie oraz ostatnią znaną liczbę występowania na terenie Polski. 

Rajd szlakiem murali

W najbliższą niedzielę (6 listopada) wraz ze Stowarzyszeniem Rowerowe Pabianice pabianiczanie będą mieli okazję wybrać się na rajd rowerowy szlakiem 12 eko murali. Trasa będzie liczyła około 40 km i poprowadzi w chronologicznej kolejności powstania malowideł. Wycieczka wyruszy sprzed hali MOSIR przy ul. Roweckiego 3 o godzinie 10.00.

Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne. Każdy uczestnik pojedzie na własną odpowiedzialność i ubezpiecza się od nieszczęśliwych wypadków we własnym zakresie. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w rajdzie tylko z opiekunem prawnym. Więcej informacji TUTAJ.