Rok temu najlepsze pabianickie liceum było na 272. miejscu. W tym roku obniżyło nieco loty i jest na 311. Mimo to w rankingu „Perspektywy 2018” szkoła nadal wypada lepiej niż II Liceum Ogólnokształcące. To jednak II LO osiągnęło lepszy wynik, niż rok temu. Szkoła z 354. miejsca w 2017 roku wskoczyła na 340. w rankingu „Perspektywy 2018”. II LO podnosi się powoli, ale konsekwentnie. Od trzech lat przeskakuje o kilka lub kilkanaście pozycji wyżej.

W województwie łódzkim I LO zajmuje 25. miejsce. Rok temu było na 23. II LO jest teraz na 27., a było na 31. Najlepsze jest Publiczne Liceum Politechniki Łódzkiej, które wyprzedziło ubiegłorocznego zwycięzcę rankingu, czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Łodzi.

Jeśli chodzi o pabianickie technika, od kilku lat najlepiej w rankingu wypada Zespół Szkół nr 2. Szkoła w tym roku zajmuje 218. miejsce. To stawia ją na 16. miejscu w województwie. ZS 1 i ZS 3 w tym roku nie zakwalifikowały się do rankingu ani ogólnopolskiego, ani wojewódzkiego.

Ranking co roku przygotowują „Rzeczpospolita” i „Perspektywy”, edukacyjny portal maturzystów. W kapitule zasiadają wykładowcy i nauczyciele, którzy kwalifikują szkołę według wcześniej przygotowanego wzoru. W walce o wysokie miejsce liczą się przede wszystkim wyniki z matur, a także liczba uczniów, którzy są laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad.