W dowód uznania dla jej działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej w naszym mieście, radni miejscy przyznali Magdalenie Hudzieczek-Cieślar tytuł Zasłużona dla Miasta Pabianic.

23 maja 2023 r. do Rady Miejskiej wpłynął wniosek poparty setką podpisów mieszkańców o nadanie tego tytułu pani Magdalenie. Zgodnie z regulaminem, przewodniczący Rady Miejskiej skierował pismo do kapituły opiniującej wniosek. Kapituła obradowała w dniu 28 sierpnia i wydała pozytywną opinię.

Na ostatniej sesji prezydent Grzegorz Mackiewicz przedłożył Radzie Miejskiej projekt uchwały w tej sprawie.

Magdalena Hudzieczek-Cieślar ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu operowego. Koncertowała i koncertuje w kraju i za granicą, prowadzi zajęcia ze studentami.

Do Pabianic przyjechała w 2001 roku z mężem pastorem Janem Cieślarem, który został proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w naszym mieście. Od początku swego pobytu nad Dobrzynką oboje dali się poznać jako ludzie nieprzeciętni. Wspólnie sprawili, że kościół przy Zamkowej stał się miejscem nie tylko modlitwy, ale i życia kulturalnego miasta, miejscem prelekcji, wernisaży, koncertów, świątynią tętniącą życiem.

To głównie zasługa pani Magdaleny, która jest inicjatorką i organizatorką wielu wydarzeń i imprez muzycznych. Wielokrotnie zasiadała w jury w przeglądach i konkursach wokalnych oraz recytatorskich. Udziela się w wydarzeniach charytatywnych, gdyż nie pozostaje obojętna na potrzeby innych ludzi. Dała się poznać jako organizatorka cyklu miejskich koncertów muzycznych „Muzyczna Niedziela” (w latach 2002-2006 r.), to ona zorganizowała w 2007 roku pierwszy Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Świata". W tym roku mamy już 11. festiwal, podczas którego są wykłady, warsztaty, wystawy i koncerty muzyczne. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Od 2014 roku w czasie świąt Bożego Narodzenia odbywa się cykl koncertów „Błękitna Kolęda”, a od 2015 dołączył cykl koncertów muzyki pasyjnej „Crucis”.

Jako dyrygentka i założycielka opiekowała się działającym w Pabianicach w latach 1999-2012 chórem Cantoria, a od 2013 r. Kameralnym Chórem Incanto, który do dziś działa jako Stowarzyszenie Śpiewacze Incanto.

Współpracuje m.in. z Urzędem Miejskim, Muzeum Miasta Pabianic, Miejską Biblioteką Publiczną, Centrum Seniora, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, MDK-iem, MOK-iem przy organizacji uroczystości miejskich, koncertów, wykładów oraz konkursów.

– Jej wkład w rozwój muzyki i kultury w Pabianicach jest bezcenny – dodał przewodniczący Rąkowski.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 12 listopada, podczas koncertu związanego z obchodami Święta Niepodległości.

Powiat pabianicki był pierwszy. W 2017 roku (w roku 25-lecia działalności artystycznej) Magdalena Hudzieczek-Cieślar została uhonorowana tytułem Zasłużona dla Powiatu Pabianickiego.