Fabryka pralek niemieckiej firmy Miele ma zostać wybudowana  na 13 hektarach ksawerowskiej ziemi. W sumie ich teren to 29 hektarów w podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 
- W poniedziałek otrzymali w Warszawie pozwolenie na prowadzenie działalności w naszej podstrefie ekonomicznej – cieszy się wójt Adam Topolski.
 
Budowa ma zakończyć się w styczniu 2019 roku. Planowana jest inwestycja o wartości  ponad 200 milionów złotych. W pierwszym zakładzie produkcyjnym koncernu Miele w Polsce znajdzie zatrudnienie co najmniej 350 osób, w ramach pierwszego etapu inwestycji. Uruchomienie produkcji nastąpi do 2020 roku. 
 
Obecnie w Ksawerowie ŁSSE ma zająć 74 hektary. Na tym terenie 29 ha niemiecki gigant sprzętu AGD pobuduje być może największą w Europie fabrykę. Firma z tradycjami od ponad stu lat produkuje pralki, kuchenki, lodówki, piekarniki, odkurzacze i drobny sprzęt AGD. W 1899 roku Miele założyli Niemcy Carl Miele i Reinhard Zinkann. Dziś rodzinnym przedsiębiorstwem kieruje już czwarte pokolenie. Filozofią przedsiębiorstwa jest „Immer besser”, czyli „Zawsze lepiej”. Mają przedstawicielstwa w 47 krajach na całym świecie.
 
Specjalnie dla Miele i innych przyszłych inwestorów zostanie pobudowane na Rypułtowickiej rondo. To po to, by TIR–y mogły zjeżdżać na przebudowaną drogę techniczną przy DK14 i wygodnie dojeżdżać do magazynów firmy.
 
W poniedziałek Zarząd Miele Technika Sp. z o.o., odebrał z rąk Ministra Tadeusza Kościńskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju zezwolenie do prowadzenia działalności  tj. budowy zakładu produkcyjnego koncernu Miele na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miele, światowy lider w produkcji artykułów gospodarstwa domowego w segmencie premium dostał oficjalne zezwolenie na rozpoczęcie inwestycji w pierwszy w Polce zakład produkcyjny, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowoczesna fabryka pralek, nieprodukowanych jeszcze w żadnym innym zakładzie, powstanie na terenie 29 hektarowej działki w Podstrefie Ksawerów pod Łodzią i stanowi pierwszy etap inwestycji niemieckiego producenta.
 
 
- Region łódzki bazuje na wieloletnich tradycjach przemysłowych, dysponuje fachowymi kadrami jak i szerokim dostępem do poddostawców i partnerów biznesowych – to miało decydujące znaczenie przy wyborze lokalizacji” - mówił członek Zarządu Grupy Miele, dr Stefan Breit.
 
- Niemcy pozostają jednym z większych inwestorów w Polsce. W ostatnich kilku latach widać wzrost zaangażowania naszych sąsiadów w projekty lokalne oraz badawczo-rozwojowe, co jest istotne z punktu widzenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i wskazuje na wielowymiarowość inwestycji niemieckich. Decyzja firmy Miele o umiejscowieniu inwestycji o tak wysokim stopniu technologicznej innowacyjności w Ksawerowie Łódzkim jest potwierdzeniem tworzenia przez nas sprzyjających i stabilnych warunków dla inwestorów – podkreślał wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. 
 
- Firma Miele jest liderem na rynku pod względem jakości i innowacji. Wieloletnia współpraca partnerska z dostawcami i wartości oraz nastawienie na pracownika są najważniejszymi wartościami w filozofii firmy Miele. Wszystkie produkty posiadają 20 letni okres trwałości. Będzie to dotyczyło także produktów, które będą produkowane w Ksawerowie. Polski zakład będzie jednym z najnowocześniejszych w grupie Miele - mówił Breit. 
 
- Obecność Miele w Strefie ugruntuje pozycję klastra AGD w województwie łódzkim na rynku krajowym i europejskim – ocenia Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. – Produkcja artykułów gospodarstwa domowego jest jedną ze specjalizacji Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w szerszym ujęciu także Łodzi i regionu.
 
W polskiej fabryce Miele powstawać będzie sprzęt klasy premium, którego, jak liczą inwestorzy - sprzedaż będzie rosła w skali światowej. W pierwszym etapie inwestycji zatrudnienie w nowej fabryce Miele znajdzie co najmniej 350 osób, zarówno wysoko wykwalifikowanej kadry zarządzającej, jak i wyspecjalizowanych pracowników produkcyjnych. 
 
- Nie mam wątpliwości, że dynamika inwestycji Miele w Polsce będzie rosła ponieważ w planach są kolejne nowe projekty, uzależnione od dalszego rozwoju rynku i stale rosnącego popytu – dodaje 
 
Inwestycja Miele powstaje na obszarze Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która zajmuje powierzchnię 1339 ha. Świetna lokalizacja, ulgi podatkowe, bogate tradycje przemysłowe, profesjonalne wsparcie w procesie planowania i wdrożenia projektów inwestycyjnych sprawiają, że ŁSSE jest idealnym miejscem dla inwestorów, zainteresowanych rozwijaniem swojej działalności. Dziś w ksawerowskiej strefie swoje fabryki mają: Adamed, Aflofarm, Pietrucha. Po drugiej stronie przy ul. Giełdowej ulokowały się Suwary. Obok hale produkcyjne mają dwie firmy: Creative Web i Promotomex.
 
Miele to przedsiębiorstwo założone 1899 roku posiada 8 zakładów produkcyjnych w Niemczech oraz po jednym w każdym z następujących krajów: Austria, Czechy, Rumunia i Chiny. Obrót grupy 
w roku 2016/2017 wyniósł 3,9 mld EUR,  z czego 70% z rynków eksportowych. W prawie 100 krajach Miele posiada swoje spółki handlowe lub reprezentowana jest przez importerów. Na całym świecie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 19.500 pracowników, z czego 10.500 w Niemczech.