Praca przy nim trwała 2 lata i 3 miesiące. Nakręcono 7 godzin materiału. Przedpremierowy pokaz filmu pt. „Na granicy...” odbył się  w środę w sali kominkowej Starostwa Powiatowego. Starostwo było też jednym ze sponsorów produkcji. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Zbigniew Gajzler, operatorem zaś Witold Szulc. Muzykę napisał Michał Lorenc, a Justyna Brodzka była kierownikiem produkcji.
Głównym bohaterem obrazu jest Marek Skrzymowski, dyrektor Łódzkiego Centrum Pomocy Bliźniego, czyli ośrodka dla bezdomnych przy ul. Granicznej w Pabianicach.
Film zaczyna się od sceny, gdy Skrzymowski wprowadza młodego podopiecznego do piwnicy domu przy Granicznej. Otwierając ciężkie metalowe drzwi, mówi: „Nie ma lepszego miejsca do trzeźwienia. To jest schron przeciwatomowy”. Potem oglądamy obrazy z życia ośrodka przy Granicznej, sceny ze spotkania społeczności, gotowania zupy dla bezdomnych, budowy nowego domu.
Skrzymowski przyznaje się, że jest alkoholikiem, opowiada o swoim życiu, o fascynacji osobą Marka Kotańskiego, o pracy z  uzależnionymi od alkoholu i innych używek, o metodach, jakie stosuje w pracy z uzależnionymi. Opowiada o ich „piciorysach”, o sukcesach i porażkach na Granicznej. Przedstawia historię Tomasza, który w filmie przyznaje, że po raz trzeci wraca na Graniczną, by walczyć z nałogiem.
– Nie udało mu się – stwierdził po projekcji Marek Skrzymowski. – Wyszedł z ośrodka i wrócił do nałogu.
– Film ten można  kręcić i kręcić. Pokazać wielu ludzi z Granicznej, wiele problemów. Musiałem wybrać – mówił Gajzler. – Wybrałem Marka. On jest główną postacią.
Gajzler nakręcił już pięć filmów („Sny i marzenia”, „Sarid”, „Maestro”, „Skazani na Sybir”, „Maratończyk”). „Na granicy...” jest jego szóstym obrazem. Wszystkie  filmy związane są z naszym miastem.
Dlaczego  wybrał taki temat?
– Alkoholizm to bardzo demokratyczna choroba. Dotyka wszystkich, niezależnie od wykształcenia i płci – tłumaczy reżyser. – Temat nie jest łatwy, ale współpraca z Markiem i jego podopiecznymi była najlepsza. Mam szczęście do ludzi.
Premiera „Na granicy...” odbędzie się 21 września o godz. 18.00 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury.