Zakład Energetyki Cieplnej przewiezie do Pabianic, będzie składować i zajmie się dystrybucją. Mieszkańcy będą mogli odebrać węgiel ze składu ZEC własnym transportem, węgiel nie będzie workowany. Będzie to kostka lub groszek. Węgiel będzie miał certyfikat jakości.

Osoba fizyczna reprezentująca gospodarstwo domowe będzie mogła zakupić po cenie ok. 1.970 zł brutto za tonę: 1,5 tony węgla do końca grudnia 2022 r., 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.
- Sprzedaż ruszy po wejściu w życie ustawy, która ureguluje zasady dystrybucji węgla przez samorząd. Proces legislacyjny trwa –  poinformował prezydent Grzegorz Mackiewicz na czwartkowej konferencji prasowej.

Aby kupić węgiel, mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek o zakup preferencyjny. Druki będą dostępne w Urzędzie Miejskim oraz na jego stronie internetowej.
Wnioski o preferencyjny zakup węgla będą weryfikowane, czy gospodarstwo domowe ma prawo do dodatku węglowego i czy piec został zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Przygotowania organizacyjne już ruszyły. W oparciu o projekt ustawy został opracowany wstępny schemat działania. Przyjmowanie wniosków ruszy na przełomie października i listopada.
Opierając się o liczbę złożonych wniosków o dodatek węglowy i deklaracji CEEB, szacuje się, że w Pabianicach o zakup tańszego węgla może wystąpić około 5 tysiecy gospodarstw domowych, co oznacza dystrybucję w tym roku ok. 7,5 tys. ton węgla i drugie tyle w 2023.

- Jako samorząd podejmiemy się pomocy w dystrybucji węgla, mimo że będzie to bardzo trudne wyzwanie logistyczne - dodaje prezydent.- Hipotetycznie w samym grudniu na plac ZEC musiałoby przyjechać 240 samochodów dostarczających węgiel, tj. po 12 każdego dnia i skład węglowy odwiedzić 200 osób, żeby odebrać węgiel, po wcześniejszym złożeniu przez nich wniosku, zweryfikowaniu i wpłacie pieniędzy.