208.000 zł kosztował projekt „Pabianickie dobre rady na odpady”, który w tym roku poprowadził Zakład Wodociągów i Kanalizacji. 
 
- W ramach tego projektu w tym roku zamontowaliśmy 13 poidełek z wodą z kranu, z których dzieci mogą bezpiecznie pić. Pieniądze na projekt, czyli 156.000 zł pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska – informuje Krzysztof Rąkowski ze spółki miejskiej ZWiK. - W zeszłym roku udało nam się zamontować 17 takich poidełek.
 
Celem akcji jest namawianie mieszkańców do picia wody z kranu.
 
- I nie kupowanie butelek w plastikowych opakowaniach. Bo ta woda nie różni się niczym od wody z kranu, która jest zdecydowanie tańsza – tłumaczy Rąkowski.
 
13 poidełek zostało zamontowanych w: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, w Miejskim Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, w siedzibie Hufca ZHP, w Młodzieżowym Domu Kultury i w Zespole Szkół Specjalnych.
 
Projekt popularyzuje segregację odpadów, recykling i upcykling. Dlatego szkoły włączyły się do akcji. Finał był zaskakujący, bo dzieci zebrały 10.785 kg makulatury i 24.185 plastikowych butelek typu PET. Były też konkursy. Powstały między innymi choinki wykonane z butelek PET. Wygrało Gimnazjum nr 3, którego uczniowie przygotowali aż 17 choinek.
 
- Wydaliśmy też folder promujący ekologiczne Pabianice, w którym po raz pierwszy pabianiczanie mogli oglądać przez okulary trójwymiarowe zdjęcia wykonane techniką 3D – dodaje Rąkowski.
 
W dziesięciu przestawieniach, propagujących ekologiczny styl życia, wzięło udział 1.500 uczniów. Przygotował je teatr V6 z Łodzi. Było się też sześć audycji w radiu Zet Gold.
 
- Ponieważ od lat spadała sprzedaż wody, namawianie mieszkańców do jej picia prosto z kranu spowodowało, że spadek zużycia wody został zatrzymany – przyznał prezydent Grzegorz Mackiewicz.
 
Co nam zostanie po projekcie oprócz poidełek? Dziś ekologiczne ogrody wertykalne wiszą w trzech gimnazjach, w MOK, bibliotece miejskiej, MDK, Harcówce ZHP i w ZS nr 5. Wykonali je uczniowie z desek po paletach. Na tak przygotowanych kwietnikach stanęły doniczki z kwiatami. Dzięki projektowi „Pabianickie dobre rady na odpady” mamy też prawdziwy saturator, z którego wodę piją pabianiczanie podczas imprez miejskich. To mobile źródełko wody pitnej będzie nam towarzyszyć przez wiele lat.
 
- Prace nad projektem rozpoczęliśmy w marcu. Pracowało nad nim 5 osób – podsumowała Agnieszka Lewera ze ZWiK-u.