Główną atrakcją rozległego terenu są trzy stawy. Latem można skorzystać z kąpieliska z plażą, wypożyczyć sprzęt pływający, poopalać się lub pospacerować. Dzięki niewielkiej odległości od zabudować miejskich ośrodek zawsze cieszył się popularnością, organizowano tam liczne imprezy, a w okresie wakacyjnym – półkolonie dla dzieci. Transformacja ustrojowa i zmiany gospodarcze, które miały miejsce pod koniec ubiegłego wieku, spowodowały, że popularny Lewityn podupadł.

Czynniki atmosferyczne i środowiskowe miały duży wpływ na stan obiektów, a zaniedbania pogłębiała dewastacja infrastruktury przez chuliganów. Do 2016 roku plaża, betonowe molo, i kultowe schodki zniechęcały raczej, niż promowały rekreację i zdrowy styl życia.
 

Początek zmian

Wiosną 2016 r. rozpoczęła się wielka modernizacja terenów Lewitynu. Oczyszczono zamulone zbiorniki wodne i odtworzono linię brzegową. W miejscu dawnych schodów zbudowano deptak, a od strony przystani, na pierwszym stawie, powstał nowy rekreacyjny pomost.

W czasie wakacji można tam korzystać z kajaków. Dla aktywnych powstała siłownia na świeżym powietrzu. Goście ośrodka mogą poczuć się jak w nadmorskim kurorcie, ponieważ piasek na plaży pochodzi z Łeby. W ramach rewitalizacji Lewitynu odnowiono mosty i wyłożono nową kostkę w pobliżu restauracji „Turkus”. Uroku dodają lampy zamontowane na słupach przypominających brzozy. Dla bezpieczeństwa zainstalowano monitoring.
 

Turystyczny Lewityn

W tym roku rozpoczął się drugi etap rewitalizacji tych terenów. Wokół stawów zostaną zbudowane oświetlone i monitorowane ścieżki pieszo-rowerowe o długości 1.200 m. Powstanie również stacja obsługi rowerów. „Turkus” zostanie rozebrany. Na jego miejscu powstanie wodny plac zabaw dla dzieci z płytkim basenem, fontanną i urządzeniami z wodą oraz tarasy widokowe. Budowa toru wyprofilowanego do jazdy rowerem typu „Pumptrack” zaplanowana jest na 2019 rok. Lewityn wypięknieje i zyska nowe obiekty małej architektury, czyli ławki, stoliki i stojaki na rowery.

Wyrównywanie szans

W ramach modernizacji przewidziano udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, polegające na poprawie dostępu do obiektów i atrakcji. Właściwe oznakowanie terenu i atrakcji poprzez wprowadzanie elementów kontrastowych i wypukłych ułatwi osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po obiekcie. Dla osób o ograniczonej mobilności zbudowane zostaną podjazdy.