17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Łódź już po raz czwarty włącza się w organizację tego święta. W sobotę i niedzielę (18 i 19 listopada) w małej rotundzie w Manufakturze zaplanowano m.in. wystawę fotografii o wcześniakach, wspólne wycinanie i kolorowanie skarpetek oraz warsztaty z szydełkowania dla dzieci.

Ten dzień to doskonała okazja, aby pokazać, jakie wyzwania wiążą się z przedwczesnymi narodzinami. To będzie już ósma edycja tego wydarzenia na świecie. Z każdym rokiem rośnie społeczna świadomość i empatia dla tych szczególnych narodzin. Już 18 i 19 listopada w Manufakturze zaplanowano wspólne wycinanie i kolorowanie skarpetek, które są symbolem inicjatywy.

W tym roku Światowy Dzień Wcześniaka w Manufakturze po raz kolejny wesprze Fundacja Małych Serc. Ich „Ośmiorniczki dla wcześniaków” to międzynarodowa akcja charytatywna, która polega na przekazywaniu tym szczególnym pacjentom szydełkowanych ośmiorniczek. Ich macki są alegorią pępowiny, która ma uspokajać i zapobiegać np. wyrywaniu wenflonów. Dodatkowo, rodzice przed przekazaniem najmłodszym, kangurują ośmiorniczkę, dzięki czemu nadają maskotce swój zapach, co potęguję jej kojący wpływ. Co roku ponad 1.600 ośmiorniczek przekazywanych jest wcześniakom w niemal 100 szpitalach.

W tym roku również wspomagają akcję pabianiccy harcerze z 77. PDH Bomba.

Podczas wydarzenia będzie można oglądać wystawę fotograficzną „Nie bójmy się kangurować”, która ma zachęcić do kontaktu „skóra do skóry” tuż po porodzie. Nie wszyscy wiedzą, że kangurowanie jest możliwe także w przypadku przedwczesnych narodzin.