Punkty przedszkolne, z identycznym wyposażeniem jak przedszkola publiczne, zostaną utworzone w SP nr 16 (ul. 20 Stycznia 9/13), SP 13 (ul. Jana Pawła II 16) i SP 8 (ul. Piotra Skargi 30). O tym, że dane dziecko, które nie dostało się do przedszkola, może być przyjęte właśnie tam, rodzice zostaną poinformowani w maju. Co z rodzicami, którzy nie będą chcieli posłać tam swojego malucha?

- Miasto ma obowiązek zapewnić miejsca 3-latkom w przedszkolach, ale w ustawie nie jest wskazana lokalizacja takiego miejsca – wyjaśnia Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim.

Oznacza to, że jeśli dany rodzic nie zgodzi się, by jego dziecko chodziło do grupy przedszkolnej utworzonej w szkole, maluch zostanie w domu lub rodzic może szukać mu miejsca w przedszkolu prywatnym.

W przedszkolach publicznych w Pabianicach zawisły dziś trzy listy: dzieci przyjętych, dzieci nieprzyjętych oraz dzieci nieprzyjętych, ale mających zagwarantowane miejsce w innym przedszkolu, do którego rodzic składał deklarację.

Dla przykładu, do PM 14 na Odrodzenia dostało się 40 maluchów, 65 nie zostało przyjętych, a na liście kwalifikującej do innej placówki jest 24 trzylatków.

- Część dzieci nieprzyjętych znalazła się na listach rezerwowych – dodaje naczelnik. – Oznacza to, że jeśli tylko w danym przedszkolu zwolni się miejsce, dziecko z rezerwy zostanie tam przyjęte.

W jakim przypadku może się tak stać? Część dzieci z list przyjętych chodzi obecnie lub pójdzie do przedszkoli prywatnych. Dlatego rzeczywista liczba dzieci nieprzyjętych do publicznych przedszkoli będzie znana na przełomie maja i czerwca.