Celem Zarządu Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszych bloków, dlatego powstał poradnik Pierwsza Pomoc. W ręce mieszkańców PSM oddała też Karty Bezpieczeństwa i Pudełka Życia.

PSM jest jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i jedną z najstarszych. Istnieje ponad 60 lat, więc już czwarte pokolenie pabianiczan zamieszkuje spółdzielcze bloki. Na powierzchni blisko 116 hektarów stoi 308 budynków mieszkalnych, w których mieszka ponad połowa pabianiczan.

- Ponieważ z roku na rok jesteśmy coraz starsi, więc to naturalne, że w zasobach Spółdzielni przybywa seniorów. Właśnie z myślą o nich przeprowadzamy akcje prozdrowotne – informuje Wacław Maciej Przybylski, prezes Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Nowością w Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej były przygotowane dla mieszkańców Pudełka Życia. To tak zwane „zestawy ratunkowe”, których zadaniem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w szczególności osób chorych, starszych i samotnych. Choć pierwszy raz pojawiły się w 2018 roku, wciąż można je otrzymać, zgłaszając się do własnej administracji. Wydawane są też nowe karty informacyjne do wypełnienia.

Pudełko Życia to pojemnik, który powinien znaleźć się w lodówce wraz z informacjami dotyczącymi naszych chorób, przyjmowanych przez nas leków. Znajduje się tam też miejsce na numery telefonów do osób bliskich, które należy powiadomić w przypadku niebezpieczeństwa. Informacje te za pośrednictwem naklejki umieszczonej na drzwiach lodówki mogą stać się łatwo dostępną i niezbędną wiedzą o stanie zdrowia dla osób bądź służb ratunkowych udzielających pierwszej pomocy. Osoby wezwane na ratunek, po wejściu do mieszkania, widząc naklejkę na lodówce, będą wiedziały, gdzie szukać informacji o stanie zdrowia osoby potrzebującej.

W 2019 roku Spółdzielnia przekazała mieszkańcom przygotowany przez zawodowego ratownika medycznego poradnik Pierwsza Pomoc i Kartę Bezpieczeństwa.

- Zawiera on instrukcję prawidłowego wykonania sztucznego oddychania, informację, jak poradzić sobie przy oparzeniu, zadławieniu czy krwotoku – mówi prezes Przybylski. - W poradniku jest też informacja, jak udzielić pomocy, gdy na ulicy jesteśmy świadkiem wypadku drogowego, potrącenia pieszego lub rowerzysty.

- Zwłaszcza osoby starsze, chore, samotne potrzebują więcej opieki i uwagi – dodaje prezes Przybylski. - Ale nie tylko dla nich Spółdzielnia Mieszkaniowa wydała ten poradnik. To książeczka z opisem, rysunkami i zdjęciami pokazującymi, jak prawidłowo udzielić pomocy. Mamy nadzieję, że publikacja przyczyniła się do poprawy poczucia Państwa bezpieczeństwa i przyda się, gdy nadejdzie taka potrzeba. Kto jej jeszcze nie ma, ten może ją pobrać w swojej administracji.

Do każdej książeczki dołączona jest Karta Bezpieczeństwa, którą wypełniamy i nosimy przy sobie. Zapiszemy w niej, na co chorujemy, jakie leki przyjmujemy, jaką mamy grupę krwi i na co jesteśmy uczuleni. Ta karta przyda się ratownikom, gdy na przykład zasłabniemy na ulicy, na działce, na wakacjach lub ulegniemy wypadkowi drogowemu. Takie informacje przydadzą się też lekarzowi, gdy karetka zabierze nas do szpitala.

Na Karcie Bezpieczeństwa zapisane są też numery telefonów do pogotowia, do straży pożarnej, na policję i numer alarmowy. Mogą się nam przydać, gdy trzeba będzie wezwać pomoc. Kartę Bezpieczeństwa można pobrać w swojej administracji.