Rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs Dziennikarsko–Historyczny „Pabianice w czasie i po II wojnie światowej”. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pisali prace.

- Tematyka, jaką podejmowali, była różnorodna: od getta pabianickiego, przez bitwę, która toczyła się w naszym mieście, po historię związaną z Pabianicami tuż po wojnie – wylicza Agnieszka Klimecka, jurorka i nauczycielka z Zespołu Szkół nr 3.

Jurorami byli również: Katarzyna Giedrojć, organizatorka konkursu oraz Grażyna Grabowska, redaktor naczelna Życia Pabianic.

Prace na konkurs zgłosili uczniowie: Zespołu Szkół nr 2, ZS 3 i II Liceum Ogólnokształcącego. I miejsce zajął Jakub Rosiński (ZS 3),  II miejsce – Patrycja Marciniak (ZS 2), III miejsce – Kinga Heleniak (ZS 3). Przyznano również dwa wyróżnienia: Marta Ozimek (ZS 3) i Klaudia Kuc (ZS 2).

- Starałem się napisać pracę ciekawie. Uwzględniłem w niej również wytyczne edytorskie, tak aby nie było to jedynie wypracowanie historyczne, a artykuł, który mógłby być wydrukowany w gazecie – mówi Jakub Rosiński, zwycięzca konkursu.

Wydarzenia z 1945 roku zaprezentowali uczniowie z ZS 3: Natalia Wawrzyniak i Szymon Wesołowski. Uczniowie przygotowali również gazetkę ścienną poświęconą temu tematowi.

Przemawiał Jan Berner, prezes pabianickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK oraz syn generała Aleksandra Arkuszyńskiego, Adam Arkuszyński.

Tablica, pod którą odbywają się uroczystości, została ufundowana przez pabianicki i łaski oddział ŚZŻAK w 1998 roku. Tablica informuje, że w gmachu urzędu urzędowali oprawcy oraz o akcji z 10 czerwca 1945 roku.