Obie szkoły wskoczyły na wyższe pozycje niż rok temu. I Liceum Ogólnokształcące jest teraz na 272. miejscu. Rok temu było na 284.

- Poszliśmy w górę o dwanaście miejsc i to cieszy – mówi Alicja Bujacz, dyrektor I LO. - To wspólny sukces naszych uczniów i nauczycieli. Będziemy dalej pracować, żeby wynik za rok był jeszcze lepszy.

Wyżej niż rok temu jest również II Liceum Ogólnokształcące. Szkoła z 414. miejsca w 2016 roku wskoczyła na 354. w rankingu „Perspektywy 2017”. II LO podnosi się powoli, bo dwa lata temu było o wiele wyżej. Szkoła zajmowała 254. miejsce. I miejsce w ogólnopolskim rankingu zajmuje XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

W województwie łódzkim I LO zajmuje 23. miejsce. Rok temu było na 26. II LO jest teraz na 31. Podskoczyło o jedno. Najlepsze jest I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Łodzi.

Pabianickie technika w tym roku nie zakwalifikowały się do rankingu ogólnopolskiego. Oznacza to, że zajmują poniżej 250. miejsca. Przez kilka lat z rzędu był w tym rankingu Zespół Szkół nr 2. Rok temu szkoła cieszyła się z sukcesu, bo zajmowała 195. miejsce. Teraz jest 22. w rankingu wojewódzkim. Tutaj również mamy na 50. miejscu Zespół Szkół nr 3. Nie widnieje natomiast w rankingach Zespół Szkół nr 1.

Ranking co roku przygotowuje „Rzeczpospolita” i „Perspektywy”, edukacyjny portal maturzystów. W kapitule zasiadają wykładowcy i nauczyciele, którzy kwalifikują szkołę według wcześniej przygotowanego wzoru. W walce o wysokie miejsce liczą się przede wszystkim wyniki z matur, a także liczba uczniów, którzy są laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad.