Uczniowie klasy II gimnazjum w ZSP Heureka w Pabianicach zapraszają na spotkanie z artystą muzykiem - Robertem Grudniem. Wizytę, w czasie której muzyk zaprezentuje swój dorobek i utwory, przygotowali uczniowie w ramach projektu edukacyjnego. Spotkanie odbędzie się 31 maja o godzinie 12.00 w szkole przy ulicy Gdańskiej 3/5.

Robert Grudzień, muzyk urodzony w Radomiu. Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Duesseldorfie. Koncertuje stale na terenie całego kraju oraz zagranicą (Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja, Łotwa, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Japonia, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Ameryka Północna). Na koncie artysty są liczne nagrania płytowe i nagrania dla stacji radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z wielkim artystami i znanymi
solistami, dyrygentami i zespołami takimi jak m.in.: w duecie z sopranistką Teresą Żylis-Gara, tenorem Wiesławem Ochmanem, barytonem Zbigniewem Maciasem, wirtuozem fletni pana Georgijem Agratiną, flecistą Grzegorzem Olkiewiczem, sopranistką Yoshiko Hara, Wolfgangiem Ebnerem - róg alpejski, wiolonczelistą Wolfgangiem Panhoferem, Helmutem Demmerem - trębaczem, pianistą Arturem Jaroniem oraz gitarzystą Romualdem Erencem. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającego się w 48 miastach na terenie Polski, m.in.: Radom-Orońsko, Leżajsk /słynne barokowe organy/, Jędrzejów /najstarszy klasztor cystersów w Polsce, organy z 1745 r./, Kalwaria Zebrzydowska /Sanktuarium Maryjne/, Lublin, Mielec, Białobrzegi, Zelów, Chełm, Grójec, Jarosław, Jedlińsk, Końskie, Lipsko, Nisko, Opoczno, Rudnik nad Sanem, Stalowa Wola, Starachowice, Stawiszyn, Stromiec, Szydłowiec, Warka, Warszawa. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykładowca na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego. Ostatnim wielkim sukcesem artysty był cykl koncertów zorganizowanych przez niego, z jego udziałem jako solisty oraz z udziałem wirtuoza fletni prof. G. Agratiny, pod dyrekcją samego Krzysztofa Pendereckiego m.in. z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, które spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności i odbiły bardzo szerokim echem w mediach w Polsce i poza granicami. Na uwagę zasługuje również jego wieloletnia współpraca z gronem aktorów polskich. Spośród nich warto wymienić: Annę Romantowską, Annę Seniuk, Zbigniewa Zamachowskiego czy nieżyjącego już Krzysztofa Kolbergera.


Do Pabianic przyjedzie kolejny raz. Był gościem między innymi na festiwalu Muzyka Świata w Pabianicach, imprezie organizowanej przez parafię ewangelicko-augsburską św. Piotra i Pawła.

Projekt edukacyjny
Metoda projektu należy do interaktywnych metod nauczania i została nałożona na uczniów klas I i II gimnazjum. Stało się to na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 1 września 2010 roku. Projekt edukacyjny to metoda rozwiązywania autentycznych problemów oraz koncentrowania się na kwestiach budzących zainteresowanie uczniów. Ogólne ramy merytoryczne projektu zostają nakreślone przez nauczyciela. Przygotowuje on listę zagadnień; określa, jakie umiejętności uczniowie
powinni zdobywać i rozwijać; przedstawia koncepcje, które mają zostać opracowane w działaniu. Spośród nich uczniowie wybierają te, nad którymi chcą pracować. Ponadto samodzielnie decydują o sposobach realizacji określonego tematu, formułują problem, interpretują go, analizują i rozwiązują. Warto podkreślić, że nauczyciel może zostawić uczniom swobodę w doprecyzowaniu omawianego zagadnienia. Może też zaproponować już ściślej określony temat, wówczas pozwala młodym ludziom na dokonanie wyboru wśród różnorodnych możliwości jego opracowania. Uczniowie Heureki wybrali temat "jak zorganizować dużą imprezę kulturalną w mieście". Prezentacja projektu została powiązana z wizytą znanego artysty.
Projekt przygotowany przez uczniów klasy II gimnazjum HEUREKA zasługuje na uwagę z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że uczniowie postanowili zorganizować bardzo ambitne przedsięwzięcie: sprowadzenia do Pabianic nie tylko samego muzyka, ale również aktora - Zbigniewa Zamachowskiego - i zorganizowania koncertu. Drugim powodem jest zmierzenie się z promocją kultury i sztuki wysokiej, która w czasie dominacji popkultury nie cieszy się wśród młodzieży zbyt dużą popularnością. Musieli nauczyć się pisać prośby do sponsorów, zaplanować wizyty w siedzibach firm, które prosili o finansowe wsparcie organizowanego koncertu. Sporym wyzwaniem dla młodych organizatorów było zmierzenie się z odmową ze strony potencjalnych sponsorów i nauczenie się szacunku dla tych decyzji. Uczniowie odbyli także wizyty w lokalnych urzędach, poznali procedury ubiegania się o dofinansowanie zaplanowanego projektu i przede wszystkim rozmawiali z urzędnikami. Ogromnym sukcesem było pozyskanie kilku sponsorów. Spośród nich warto wymienić hurtownię Biuro Plus, biuro rachunkowe M. Sulej czy darczyńców indywidualnych Dużym wsparciem merytorycznym był dla nich kontakt z nauczycielami szkoły, którzy służyli radą i pomagali rozwiązywać problemy.
Szkolnym koordynatorem projektu jest Agnieszka Kubiak - nauczyciel języka polskiego, opiekunem projektu - wychowawca szkolny Bożena Adamczyk.