Życie Pabianic :: strona główna
wersja mobilna | pełna wersja »

Wyzwania współczesnej edukacji a doskonalenie zawodowe nauczycieli


Odbyła się kolejna konferencja inauguracyjna w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach, która przebiegała pod wiodącym tematem „Wyzwania współczesnej edukacji a doskonalenie zawodowe nauczycieli”. W ten uroczysty sposób PODNiDM rozpoczął nowy rok szkolny, przybliżając swoją ofertę edukacyjną dyrektorom i nauczycielom szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz przedszkoli i innym placówkom oświatowym.

Oto tematy prezentowane podczas spotkania:

  1. Wyzwania współczesnej edukacji a oferta doskonalenia nauczycieli w Pabianicach /dr Marzenna Majchrzak, PODNiDM Pabianice/

  2. Kompetencje nauczycieli a Krajowe i Europejskie Ramy Kwalifikacyjne /Agnieszka.Mielczarek, AHE Łódź/

  3. Lifelong learning w kontekście aktualnych potrzeb edukacyjnych /Bożena Ziemniewicz, British Center Łódź/

  4. Jak projektować i ewaluować WDN oraz szkolenia zewnętrzne aby pogodzić oczekiwania uczniów, nauczycieli i dyrektora szkoły /Dorota Kraska, PODNiDM Pabianice).

Wszystkie wystąpienia konferencyjne były niezwykle interesujące i uświadamiające mnogość wyzwań edukacyjnych, stojących obecnie przed szkołami, placówkami oświatowymi, ich dyrektorami i nauczycielami, ale również przed uczniami i rodzicami oraz instytucjami wspierającymi oświatę.

Uroczystego powitania uczestników konferencji w imieniu starosty pabianickiego i swoim własnym dokonał Tadeusz Rosiak – członek Zarządu Powiatu Pabianickiego, który jednocześnie wprowadził zebranych w tematykę, nawiązując do wyzwań zwłaszcza finansowych stojących przed samorządami ze względu na ograniczone możliwości budżetowe na finansowanie oświaty. Interesujące było też wystąpienie Danuty Zakrzewskiej i Andrzeja Chruścianego (OKE), którzy poinformowali o planowanych zmianach w egzaminach zewnętrznych, szczególnie – o nowej formie egzaminu gimnazjalnego i o egzaminach zawodowych.

Organizator i prowadząca konferencję Zofia Szmidt dokonała podsumowania, mówiąc, że ośrodek jest przygotowany swoją bogatą ofertą, którą stale udoskonala, do udzielania wsparcia poszczególnym szkołom i placówkom oświatowym powiatu pabianickiego (w miarę swoich zasobów i możliwości), aby mogły optymalnie realizować aktualne wyzwania edukacyjne. Należy do nich m.in. konieczność nieustannego doskonalenia i budowania szkoły:

- efektywnej, przyjaznej dzieciom i młodzieży,

- podmiotowej, czyli stawiającej na samodzielność i kreatywność,

- rozwijającej pasje i zainteresowania,

- zapewniającej możliwość osiągnięcia sukcesu każdemu uczniowi,

- integrującej pokolenia i zapewniającej ciągłość nauki oraz podnoszenia kwalifikacji dla wszystkich członków społeczności, niezależnie od wieku.

 

utworzono: 2011-10-03 14:59:19
ostatnia modyfikacja: 2011-10-03 15:42:44
autor:

Jeżeli chcesz dodać komentarz zaloguj się


Komentarze do artykułu

Nie ma komentarzy do tego artykułu.

« powrót