Po raz pierwszy w historii sześć łódzkich instytucji łączy siły w organizacji „Weekendu szpiegów”. Jedną z nich jest Centrum Nauki i Techniki EC1, które organizuje specjalną grę szyfrową z nagrodami.

Głównym celem zabawy jest odkrycie przez uczestników tajnego hasła, które uprawnia do udziału w losowaniu nagród. Aby je poznać, trzeba najpierw zdobyć osiem fragmentów zaszyfrowanej wiadomości. Nie będzie to łatwe, ale nie zrażajmy się — przecież to tylko zabawa! Naklejki z poszczególnymi fragmentami tajnej wiadomości będą wręczane osobom, które poprawnie rozwiążą zagadki, np. „hasło — odzew”, właściwe ustawienie kombinacji przedmiotów, czy też odnalezienie skrytki gdzieś na terenie ekspozycji Centrum Nauki EC1.

Po zebraniu ośmiu naklejek z fragmentami wiadomości, trzeba ją jeszcze rozszyfrować. Szyfr ten należy do grupy tzw. książkowych. W jednej ze stref tematycznych (Mikroświat — Makroświat) znajduje się klucz: książka „Tajne Państwo” Jana Karskiego.

Po odgadnięciu hasła można już wziąć udział w losowaniu nagród. W każdym kolejnym losowaniu biorą udział zgłoszenia 24 osób — cztery z nich wygrają upominki.

Poza grą szyfrową w strefach odpoczynku Centrum Nauki i Techniki EC1 znajdziecie szyfrogramy, które również można spróbować odcyfrować.

Gra będzie odbywać się w godzinach otwarcia Centrum (wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa, od strony dworca Łódź Fabryczna) w sobotę i niedzielę 23-24 czerwca od 10.00 do 20.00.

Po emocjach związanych z grą szyfrową Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do zwiedzenia całej ekspozycji. Z opaską na ręku mamy na to czas do końca dnia!

Bilety
Atrakcje zawarte w cenie zwykłych biletów do Centrum Nauki wg standardowego cennika. Bilety są dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź oraz online: bilety.ec1lodz.pl.

http://www.CentrumNaukiEC1.pl

WEEKEND SZPIEGÓW – RAMOWY PROGRAM WYDARZEŃ 22-23 CZERWCA

22-24 czerwca, 14.00-16.00, Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15)
Zwiedzanie gabinetu profesora Jana Karskiego - wystawy "Karski... więcej niż bohater". Prezentacja postaci Jana Karskiego przez pryzmat jego związków z Łodzią, roli i znaczenia, jakie odegrało w jego życiu rodzinne miasto (bilet normalny 3 zł, bilet ulgowy 1 zł).

22 czerwca, 19.00-21.00, Hotel Andel’s (ul. Ogrodowa 17)
Spotkanie z Piotrem Pytlakowskim, dziennikarzem śledczym tygodnika "Polityka", wokół jego książki "Szkoła szpiegów" (wstęp wolny).

23-24 czerwca, 10.00-20.00, Centrum Nauki i Techniki EC1 (ul. Targowa 1/3, wejście od ul. Wojciecha Jerzego Hasa)
Wciel się w postać szpiega i poznaj różne aspekty działalności szpiegowskiej i wywiadowczej (bilety grupowe i rodzinne od 18 zł/os. — uprawniają także do zwiedzania całej ekspozycji).

23 czerwca, 12.00-13.30, Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1)
„W krainie szpiegów”. Zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym (wstęp wolny).

23 czerwca, 18.00-21.00, Centrum Dialogu im. MarkaEdelmana (ul. Wojska Polskiego 83)
Rozmowa z prof. Sławomirem Cenckiewiczem o Ryszardzie Kuklińskim; pokaz filmu "Jack Strong" reż. W. Pasikowski (wstęp wolny).

24 czerwca, 12.00-14.00, Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1)
Mały Kinematograf — wprowadzenie historyczne do tematu weekendu dla najmłodszych (bilety od 12 zł).

8-30 czerwca- Bazylika archikatedralna św. St. Kostki (ul. Piotrkowska 265)
Wystawa "Jan Karski. Człowiek Wolności" (wstęp wolny).