Ogrodowe formy piwonii chińskiej są uprawiane od ponad 1.000 lat. W kolekcji Ogrodu Botanicznego są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe oraz o kwiatach pełnych, anemonowych i japońskich.

Kolekcja prezentuje ponad 50 odmian piwonii, w tym 9 polskich odmian piwonii chińskiej wyselekcjonowanych przez zespół hodowców nieżyjącego już prof. Stanisława Wóycickiego z SGGW w Warszawie oraz 4 odmiany piwonii lekarskiej i piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów, np. koralowo-pomarańczową odmianę Coral Charm i ciemnoczerwoną Buckeye Belle.

Podczas pełni kwitnienia w sobotę 10 czerwca i niedzielę 11 czerwca kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Podczas zwiedzania będzie można usłyszeć, od kiedy piwonie są uprawiane, poznać gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów oraz tajniki ich uprawy.

Planowana zbiórka o godzinie 15.00 przy kasie od strony ul. Retkińskiej 39/65. Wstęp na wystawę i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem po wykupieniu biletu wstępu do Ogrodu Botanicznego. Ogród Botaniczny do 31 października otwarty jest codziennie od godz. 9.00 do 20.00. Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.