Victor Vasarely to jeden z czołowych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej, prekursor sztuki operującej złudzeniami optycznymi. Swoją twórczość abstrakcyjną określał mianem plastyki kinetycznej, starając się poprzez stosowane w niej efekty stwarzać wrażenie ruchu.

Vasarely (ur. w 1906, zm. w 1997) był artystą węgierskiego pochodzenia, który żył i pracował we Francji aż do śmierci. Tworzył poprzez komponowanie układów, wykorzystując geometryczne kształty (najbardziej charakterystyczne są kompozycje w kształcie kostki). Tworzył iluzję przestrzennej głębi na powierzchniach dwuwymiarowych, wykorzystując do tego jedynie abstrakcyjne plamy barwne. Pierwotnie w jego pracach dominowała czarno-biała kolorystyka, którą znacznie urozmaicił w swojej późniejszej działalności.

Vasarely działał w węgierskim oddziale Bauhausu (Muhely) w Budapeszcie pod koniec lat 20. XX wieku. Od 1930 roku działał w Paryżu, gdzie pracował jako grafik. Tam powstały jego pierwsze prace, tworzone przy pomocy rytmicznie ułożonych biało-czarnych elementów. Od lat 50. formułował szereg manifestów. Od 1955 powstawały cykle obrazów „optyczno-kinetycznych” sprawiających wrażenie pulsowania, falowania, wirowania lub migotania. Od roku 1960 artysta w manifestach teoretycznych rozwijał koncepcję alfabetu plastycznego zatytułowanego „Folklor planetarny”.

- Na wystawie w Pabianicach zaprezentowanych zostanie 11 obrazów i 10 grafik Victora Vasarely’ego, skierowanych do osób uczestniczących w kulturze, zainteresowanych sztuką wizualną, jak również tych, które jeszcze nie miały okazji doświadczyć sztuki abstrakcyjnej na żywo - zachęcaja organizatorzy wydarzenia. 

Wystawie towarzyszyć będzie prezentacja kolekcji malarskiej autorstwa Andrzeja Fydrycha, doktora sztuki związanego z łódzką ASP, autora 20 wystaw indywidualnych oraz ponad 60 zbiorowych, laureata wielu konkursów krajowych i międzynarodowych.

Wystawa zatytułowana „OP” jest hołdem, ale też wyrazem fascynacji obrazami Vasarely’ego. Fydrych utrzymuje typową dla swojej twórczości aurę i sposób komponowania. Jest to zwrot w kierunku op-artu przy jednoczesnym zachowaniu artystycznej tożsamości autora. Iluzja zarówno w przedstawieniach abstrakcyjnych, jak i rzeczywistych jest motorem do odkryć na płaszczyźnie intelektualnej i wrażeniowej, a rozwiązania iluzoryczne - pretekstem do rozważań metafizycznych.

Wernisaż odbędzie się 24 listopada o godz. 18.00 w pabianickim Hotelu Fabryka Wełny & Spa. Obie wystawy dostępne będą dla zwiedzających w okresie: 24.11.2023 - 7.01.2024, w godz. 10.00-18.00. Bilet wstępu kosztuje 10 zł.

Organizatorem wystawy jest galeria Aflopa Art, a partnerem przedsięwzięcia - Desa Unicum, dzięki której pozyskano obrazy i grafiki od kolekcjonerów.

Aflopa Art: w hołdzie Victorowi Vasarely-emu, legendzie światowego op-artu