Zanim wyruszyli, zaśpiewali hymn państwowy.  Na sportowo Święto Niepodległości uczciło ponad 100 osób. W pierwszej kolejności wybiegli biegacze, ubrani w stroje sportowe, w większości w barwach narodowych. Za nimi ruszyli jadący na rowerach. Na końcu szybkim marszem kroczyli pasjonaci nordic walking.

- Jesteśmy tutaj, bo uważamy, że taki jest nas obowiązek - mówił Jakub Stępień, rowerzysta z Zespołu Szkół nr 2.

- Jesteśmy w klasie mundurowej, więc nie mogłoby nas zabraknąć na takiej uroczystości. Do tego bardzo lubimy jeździć na rowerach, więc tym bardziej z chęcią przyszliśmy - dodał Konrad Ledzion z ZS 2.

Uczestnicy pobiegli ulicami: Zamkową, Łaską (Park Wolności), Witkiewicza, Karolewską, Gojawiczyńskiej (w Chechle Pierwszym), 15. Pułku Piechoty „Wilków”, Wiejską, Jana Pawła II, Świętokrzyska, Widok, Kilińskiego, Moniuszki, Kościuszki, Zamkową, Stary Rynek. Koniec biegu zaplanowano przy Pomniku Niepodległości. Zatrzymywali się przy pomnikach, tablicach i innych miejscach związanych z wojenną historią Pabianic. Do przebiegnięcia mieli 11 km.  Zawodnicy nordic walking pokonali trasę 9 km.

Po zakończenie biegu organizatorzy przewidzieli dodatkowe atrakcje. W sali Zespołu Szkół nr 1 odbędzie się krótka prelekcja Ryszarda Świetlickiego pt. „Henryk Świetlicki – odzyskanie niepodległości” oraz „Legionowe karaoke”. A to wszystko przy słodkim poczęstunku, gorącej kawie i herbacie. Słodkości będą m.in. od cukierni "Grabowski" i klubokawiarni "Na jagody". Ponadto przewidziano drobną pamiątkę z biegu oraz biało-czerwoną opaskę na rękę.

Od 13.00 do 18.00 potrwa organizowana przez harcerzy gra miejska. Mogą w niej wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta. Startują na Starym Rynku.

O godz. 18.30 świętowanie zakończy koncert pieśni patriotycznych w sali audiowizualnej parafii św. Maksymiliana Kolbego.