Schorzenie to jest bardzo poważne, dlatego nie należy go lekceważyć, a po rozpoznaniu objawów konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem.

Przyczyny zapalenia błony śluzowej żołądka

Istnieje kilka grup czynników, które mogą spowodować zapalenie żołądka. Można wyróżnić następujące przyczyny tego zaburzenia:

  • działanie czynników infekcyjnych, które odpowiadają za około 90% zachorowań w Polsce, a główną przyczyną jest zakażenie bakterią Helicobacter pyroli,
  • działanie czynników toksycznych, czyli żółci, niektórych leków, na przykład kwasu acetylosalicylowego,
  • działanie czynników autoimmunologicznych, ponieważ organizm osoby chorej zaczyna wytwarzać przeciwciała, które kierowane są przeciwko własnej tkance.

Warto pamiętać o tym, że zapalenie błony śluzowej żołądka może być także spowodowane przez infekcje, alergie oraz niewydolność nerek i wątroby. Schorzenie może być także wywołane nadżerką lub napromieniowaniem.

Jak rozpoznać zapalenie błony śluzowej żołądka? 

Rozpoznanie zapalenia błony śluzowej żołądka nie jest proste, ponieważ schorzenie czasami nie powoduje żadnych dolegliwości. Wśród najczęstszych objawów tej choroby wymienia się:

  • uczucie pełności,
  • bóle w okolicach nadbrzusza,
  • wymioty i mdłości,
  • zgagę,
  • krwawienie z układu pokarmowego,
  • brak apetytu.

Należy zaznaczyć, że u pacjentów, którzy cierpią na ostre zapalenie błony śluzowej żołądka, objawy pojawiają się nagle i powodują znaczny dyskomfort. Wczesne rozpoznanie tego schorzenia umożliwia wyleczenie zwykle w 80% przypadków, dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do specjalisty w razie wystąpienia wyżej opisanych objawów.

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka 

Proces leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka jest uzależniony przede wszystkim od stadium rozwoju choroby oraz rodzaju zaburzenia. W przypadku zapalenia spowodowanego przez bakterie Helicobakter pyroli, konieczne jest całkowite wyeliminowanie ich z organizmu dzięki procesowi eradykacji.

Osoby, u których schorzenie zostało wywołane działaniem czynników autoimmunologicznych, muszą dożywotnio suplementować się witaminą B12. W sytuacji, w której choroba została spowodowana przez nadżerkowe zapalanie, zwykle niezbędna jest operacja, która polega na usunięciu tkanki. Warto pamiętać o tym, że zapalenie błony śluzowej żołądka to schorzenie, którego nie należy leczyć domowymi sposobami, tylko konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Profilaktyka zapalenia błony śluzowej żołądka

Pacjenci często zastanawiają się nad tym, czy mogą w jakiś sposób uchronić się przed zapaleniem błony śluzowej żołądka. Nie zawsze jest to możliwe, jednak spore znaczenie ma stosowanie lekkostrawnej diety, rezygnacja z papierosów oraz alkoholu, a także zmniejszenie tempa życia i ilości występujących stresów.  

Dieta przy zapaleniu żołądka – co jeść, a czego unikać? Warto pamiętać o tym, że w przypadku takiej choroby należy unikać tłuszczów, a spożywać potrawy lekkostrawne, takie jak chude mięso, ryby oraz chude sery. 

Dodatkowo, zalecana jest aktywność fizyczna oraz konsultowanie przyjmowanych leków ze specjalistą.

Zapalenie błony śluzowej żołądka to schorzenie, którego nie należy lekceważyć, ponieważ możliwe jest całkowite wyleczenie, jeśli pacjent szybko skontaktuje się ze specjalistą i postawiona zostanie właściwa diagnoza.