Sposoby na kolkę

U niemowląt ból brzucha jest zwykle objawem niestrawności pokarmowej. Tę dolegliwość potocznie nazywamy kolką jelitową. Przewód pokarmowy noworodków jest jeszcze niedojrzały – na początku uczy się przemieszczania, trawienia i wchłaniania pokarmu. Zanim narząd dojdzie do wprawy, maluszek często odczuwa ból i dyskomfort. Dziecko potrafi płakać bardzo długo i przeraźliwie, a rodzice czują się w takich sytuacjach bezradni.

W momencie silnego bólu najczęściej nie pomaga nic. Ten moment trzeba przeczekać tuląc dziecko do piersi, aby nie czuło się samotnie w swoim cierpieniu. Gdy ból nieco odpuści, możemy wykonać kilka czynności, które mają za zadanie przynieść ulgę jelitom.

Aby uwolnić gazy z brzuszka, możesz położyć malucha na plecach i delikatnie uginać jego obie nóżki w kierunku klatki piersiowej. Ulgę przyniesie także delikatny masaż brzuszka, delikatnymi okrężnymi ruchami wokół pępka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Aby odprężyć zestresowane dziecko i rozluźnić jego mięśnie, spróbuj także pomasować mu stópki. Niemowlęta często uspokajają się podczas takiego masażu i rozkurcza się wówczas mięśniówka jelit.

Dużą ulgę podczas walki z bólem przynosi dziecku pozycja leżąca na brzuszku. Pod brzuszkiem układamy wówczas ciepłą poduszkę lub termofor, a po ułożeniu maluszka, delikatnie możemy masować mu plecki, m.in. po to, by zaznaczyć swoją obecność i dać mu poczucie bezpieczeństwa.

Termofor w walce z bólem

Bardzo przydatnym narzędziem wspomagającym walkę z bólem brzucha u niemowlaka jest odpowiednio dobrany termofor. Warto zwrócić uwagę na jego jakość, by nie poparzyć dziecka, a jednocześnie móc zaoferować mu niezbędną pomoc ciepłym okładem. Ciekawe propozycje można znaleźć w sklepach internetowych oferujących bezpieczne produkty dla dzieci. Na przykład w sklepie dla dzieci bobomio.pl dostępnych jest kilka termoforów przeznaczonych dla niemowlaków już od pierwszych dni życia.

Jednym z nich jest bardzo popularny Mięciutki Termofor Przytulanka Mr. B marki Lullalove. Jest lekki i miły w dotyku, uszyty w Polsce z miękkiego pluszu wypchanego antyalergiczną włókniną. Posiada wyjmowany wkład grzejący wielorazowego użytku. Dzięki temu, może w późniejszym czasie stać się sensoryczną zabawką i najlepszym przyjacielem maluszka.

Podobną funkcję pełni przemiły króliczek Thermo Bunny marki La Millou, z tym że do zestawu dołączony jest także wkład chłodzący, który może przydać się podczas bolącego stłuczenia lub wysokiej gorączki.

Oprócz termoforów, w sklepie Bobomio zakupić można całą gamę produktów wysokiej jakości, które w bezpieczny i naturalny sposób wspomagają pielęgnację noworodków.

Kolka i problemy żołądkowo-jelitowe u noworodków to powracający problem, z którym zmierzyć się musi większość „świeżo upieczonych” rodziców. Oprócz stosowanych powszechnie zaleceń w walce z cierpieniem dziecka, bardzo ważne jest również odpowiednie nastawienie rodziców. Dużo miłości, spokoju i akceptacji może bowiem zdziałać więcej niż niejeden masaż i ciepła kąpiel.