Istnieje wiele zabiegów, które poprawiają stan naszego uzębienia. Bardzo popularne jest m.in. wybielanie, które pozwala rozjaśnić zęby o kilka odcieni. W stomatologii estetycznej modne jest też zakładanie licówek, dzięki którym można nie tylko zmienić barwę zębów, ale również ich kształt.

Czym są licówki?

Licówki są to cieniutkie płytki, które przykleja się na przednie zęby. Najczęściej stosuje się je w celu zmiany koloru, zredukowania ubytków, korekcji diastemy, albo zmiany kształtu zębów. Jest to bardzo popularna metoda, która w przeciwieństwie do aparatów ortodontycznych, pozwala niemal natychmiast skorygować wady uśmiechu. Zazwyczaj wystarczą jedynie dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym, by założyć wszystkie licówki.

Jak wygląda zakładanie licówek?

Najpierw specjalista szlifuje nieco powierzchnię zębów i pobiera wycisk, dzięki któremu protetyk przygotowuje licówki. Następnie stomatolog przykleja wszystkie płytki. Dla uzyskania pełnego efektu najlepiej przykleić sześć licówek (na kły i siekacze). Przed wykonaniem zabiegu trzeba wyleczyć zęby, na których będą przymocowane płytki. Specjaliści unikają klejenia licówek na zębach martwych i tych z rozległymi ubytkami. W zamian za to stosuje się koronę porcelanową, licówki kompozytowe, albo uzupełnienie protetyczne. Koszt jednej licówki waha się w granicach 1 tys. - 2 tys. zł. Przed założeniem płytek warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Przykładowo, w wielu przypadkach wystarczy jedynie wybielanie zębów, albo założenie aparatu ortodontycznego, a profesjonalne usługi z zakresu stomatologii i ortodoncji oferuje np. orto.info.pl.

Rodzaje licówek

Najbardziej popularne są licówki porcelanowe zawierające akryl i masę porcelanową. Jest to najtrwalszy rodzaj płytek stosowany w stomatologii estetycznej. Odpowiednio przyklejone licówki nie różnią się od naturalnych zębów i mogą wytrzymać nawet 15 lat. Ich dodatkową zaletą jest to, że w porównaniu do naturalnej płytki, gromadzi się na nich mniej kamienia.

Innym rodzajem są licówki ceramiczne, dzięki którym również osiąga się piękny naturalny uśmiech. Płytki wykonane są z ceramiki skaleniowej, a w składzie mają m.in. kwarc, krzemionkę, koalin i barwniki. Podobnie jak licówki porcelanowe są trwałe i wytrzymują kilka lat.

Najrzadziej wybieranym typem płytek są licówki kompozytowe. Z powodzeniem maskują one ubytki w uzębieniu i poprawiają jego wygląd, ale są jednolite, więc wyglądają nienaturalnie.

W celu zabezpieczenia zębów przed założeniem właściwych licówek specjaliści proponują płytki akrylowe. Nie są one trwałe, a efekt z pewnością odbiega od rezultatów otrzymanych przy licówkach porcelanowych albo ceramicznych.  

Zabieg zakładania licówek ma wiele zalet i z pewnością spełnia marzenia o pięknym uśmiechu. Niestety trzeba pamiętać, że w celu założenia płytek pozbywamy się części swoich zębów, co wpływa m.in. na osłabienie dziąseł.