Niedoczynność i nadczynność tarczycy, a także coraz częściej diagnozowana choroba Hashimoto, w znaczący sposób wpływają zarówno na przemianę materii, samopoczucie, a także układ nerwowy i codzienne funkcjonowanie.

  1. Choroby tarczycy w znacznym stopniu utrudniają walkę o zgrabne ciało.

  2. Niedoczynność tarczycy wiąże się w wielu przypadkach z spowolnieniem przemiany materii.

  3. Stosując naturalne produkty można jednak wspomagać pracę tarczycy, a przy okazji gubić zbędne kilogramy.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Na niedoczynność tarczycy cierpi obecnie około 5% dorosłych kobiet oraz 1% mężczyzn. Niedoczynność jest jedną z najczęściej diagnozowanych u kobiet dolegliwości.  Niedoczynność tarczycy to stan, w którym gruczoł tarczycy produkuje zbyt mało hormonów odpowiedzialnych za przemianę materii w tkankach i narządach organizmu.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest trudną do zdiagnozowania chorobą. Jej objawy nie są jednoznaczne i wyraziste. Właściwie mogą one kierować w stronę wielu różnych dolegliwości. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że problemy z wagą pojawiają się w przypadku chorób tarczycy bardzo często. W przypadku niedoczynności dochodzi często do nieuzasadnionego innymi czynnikami przyrostu masy ciała, a pozbycie się tych nadprogramowych kilogramów jest bardzo trudne.

Nieuzasadnioną nawykami żywieniowymi i brakiem aktywności nadwagę można potraktować jako jeden z objawów, które osobom dbającym o dietę sugerować może problemy hormonalne. Do innych, najczęstszych objawów niedoczynności należą:

  • permanentne zmęczenie,

  • trudna do opanowania senność,

  • problemy z koncentracją,

  • wysokie BMI,

  • problemy z wypróżnianiem, zaparcia,

  • częste nadciśnienie tętnicze,

  • sucha skóra, skłonność do jej łuszczenia, skłonność do AZS,

  • wypadające włosy,

  • zaburzenia miesiączkowania,

  • problemy z zapłodnieniem.

Pytanie, dlaczego warto dbać o tarczycę, wydaje się w świetle przytoczonych objawów retoryczne. Niedoczynność tarczycy, a także inne choroby tego gruczołu, mogą w znaczący sposób przyczyniać się do pogorszenia komfortu codziennego życia. Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo uciążliwe. Schorzenia tego typu są szczególnie niebezpieczne dla kobiet planujących założenie rodziny, ponieważ zaburzona gospodarka hormonalna uniemożliwia zapłodnienie lub utrudnia utrzymanie płodu, co prowadzi do częstszych poronień.

Problemy z wagą - skąd się biorą?

Większość chorób tarczycy wpływa negatywnie na tempo metabolizmu. O ile nadczynność tarczycy najczęściej skutkuje zbyt niską wagą, o tyle niedoczynność tarczycy najczęściej prowadzi do nadprogramowych kilogramów. Walka o idealną sylwetkę przy chorobach tarczycy może być trudna, natomiast nie jest ona niemożliwa do wygrania. Zanim się jednak ją podejmie, warto zdawać sobie sprawę, z czego wynikają te problemy. Niedoczynność tarczycy skutkuje problemami z wagą z kilku powodów:

  • mała ilość hormonów tarczycy prowadzi do wyhamowania i spowolnienia metabolizmu, który utrzymuje się na niskim poziomie;

  • wolniejszy metabolizm skutkuje wolniejszą przemianą materii; to z kolei prowadzi do mniejszego wydatku energetycznego; jeśli wziąć pod uwagę, że podaż kalorii jest mniej więcej na tym samym poziomie, co przed chorobą, to wzrost wagi znajduje wytłumaczenie;

  • niedoczynności tarczycy, a więc zmniejszonej produkcji hormonów tarczycy, często towarzyszy podniesienie poziomu kortyzolu przyczyniającego się do odkładania się tkanki tłuszczowej.

Dietoterapia przy niedoczynności tarczycy

Istnieje wiele teorii dotyczących odpowiedniej diety przy niedoczynności tarczycy. Wszystkie właściwie to diety eliminacyjne. Opierają się na usunięciu z diety określonych grup produktów. Najczęściej zaleca się rezygnację z warzyw strączkowych, glutenu lub laktozy. Nie zawsze jednak rozwiązania te się sprawdzają, a eliminacja niektórych warzyw nie musi się wcale przyczyniać do poprawy samopoczucia.

Warto natomiast sięgnąć po produkty opierające się na dobroczynnym działaniu naturalnych ekstraktów. M.in. z morszynu pęcherzykowatego, lucerny siewnej, korzenia ashwagandhy czy imbiru lekarskiego. Tego typu substancje w naturalny sposób wspomagają pracę układu nerwowego oraz poprawiają samopoczucie. Regularne zażywanie substancji takich jak https://thyrolin.pl/ pozwala utrzymać właściwy poziom cholesterolu, a także cukru. Naturalne ekstrakty wpływają również na wagę ciała. Przyspieszają metabolizm, co ułatwia pozbywanie się nadprogramowych kilogramów. Jeśli więc zastanawiasz się, jak schudnąć na wiosnę, a cierpisz na problemy związane z funkcjonowaniem tarczycy, warto, abyś rozważył włączenie do swojej diety tego typu produktów. Co ważniejsze naturalne ekstrakty przyjmowane regularnie pozwalają chronić tarczycę i zapobiegać dalszemu jej niszczeniu. Trzeba bowiem podkreślić, że tarczyca to jeden z niewielu organów ludzkiego organizmu, który nie ma zdolności regeneracyjnych.

Poleca się również do uzupełnienia diety w produkty bogate w jod, który sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. W jod bogate są m.in. ryby morskie (dorsz, mintaj, halibut, płastuga, tuńczyk i makrela) oraz owoce morza (małże i ostrygi). Ograniczyć zaś warto udział w diecie produktów przyspieszających metabolizm jodu (a więc obniżających jego stężenie w organizmie): kapusty, brukselki, jarmużu, kalafiora oraz kalarepy.