ad

Niestety, w dalszym ciągu prym w naszych domach wiodą szczoteczki manualne, które nawet w połowie nie osiągają skuteczności szczoteczki elektrycznej. Co więcej, wybierając szczoteczki, wielu z nas nie ma nawet pojęcia o tym, że istnieje wiele ich rodzajów, przystosowanych do różnych typów zębów. Przekłada się to na gorszy stan naszego uzębienia, spowodowany niewystarczającym oczyszczeniem szkliwa naszych zębów i korzystaniem ze szczoteczek, które mogą nie być nawet przeznaczone dla nas. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam temat szczoteczek elektrycznych, wyjaśniając jednocześnie, dlaczego warto jest zakupić takie urządzenie.

Szczoteczka elektryczna – podstawowe informacje

Pod kątem swojej budowy, szczoteczka elektryczna jest bez wątpienia masywniejsza od manualnej. Spowodowane jest to tym, że wewnątrz rączki znajduje się akumulator oraz wszystkie podzespoły, odpowiedzialne za podstawowe i dodatkowe funkcje szczoteczki. Z kolei główka takiej szczoteczki jest już bardzo mała, o okrągłym kształcie, umożliwiającym jej ruchy rotacyjne. Mały rozmiar główki pozwala nam na łatwiejsze manewrowanie nią w jamie ustnej, zaś dotarcie do najbardziej problematycznych zakamarków staje się zauważalnie prostsze. Urządzenie ładujemy indukcyjnie za pomocą dołączanej do zestawu stacji dokującej. Szczoteczka elektryczna posiada też wymienne główki, które umożliwiają korzystanie z jednego urządzenia przez kilka osób, tak długo, jak każdy ma swoją końcówkę. Główki wymieniamy co trzy miesiące, tak samo, jak w przypadku szczoteczek manualnych.

Kolejnym atutem szczoteczek elektrycznych jest to, że są one naprawdę proste w obsłudze. Z tego urządzenia korzystać mogą nawet dzieci oraz niepełnosprawni, którym ciężko jest wyszczotkować zęby manualnie. W celu umycia nią zębów wystarczy nanieść małą ilość pasty na włosie, a następnie przyłożyć ją do zębów i włączyć. Reszta dokona się sama, zaś my musimy tylko delikatnie przesuwać ją wzdłuż naszego uzębienia.

A co powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

  • Prędkość i ruchy wykonywane przez szczoteczkę – jest to najważniejsza rzecz, którą powinniśmy wziąć pod uwagę. Od ruchów i szybkości zależy bowiem, jak dobrze szczoteczka poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się tu szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, wykonujące 8800 ruchów rotacyjnych i 50 000 pulsacyjnych w ciągu minuty. Pozwala to na bardzo skuteczne usunięcie osadu i płytki nazębnej. Dla porównania, zwykła szczoteczka manualna pozwala na wykonanie około 600 ruchów na minutę.

  • Indywidualne potrzeby – każdy z nas jest inny. Z tego też powodu powinniśmy wziąć pod uwagę, czy mamy nadwrażliwe zęby lub aparat nazębny. Szczoteczki elektryczne oferują różne końcówki i tryby pracy, dostosowane specjalnie dla takich potrzeb. Nie są one jednak dostępne w każdym modelu, dlatego powinniśmy dokładnie sprawdzić interesujący nas produkt.

  • Wskaźniki na obudowie – szczoteczka powinna mieć na swojej obudowie odpowiednie oznaczenie w formie światełek i/lub panelu, dzięki któremu zawsze możemy mieć na oku poziom baterii, wskaźnik jej ładowania lub aktualnie wybrany tryb. W nieco bardziej zaawansowanych (aczkolwiek z roku na rok coraz tańszych) szczoteczkach znajdziemy też czujnik nacisku, który na różne sposoby, zależnie od modelu, będzie dawać nam znać, że zbyt mocno dociskamy włosie do szkliwa. W tańszych modelach jest to przeważnie zapalająca się na czerwono lampka z tyłu obudowy.

  • Kształt główki – jak wspomnieliśmy w przypadku potrzeb indywidualnych, szczoteczki elektryczne posiadają różne typy wymiennych główek. Jeśli mamy wrażliwe dziąsła lub zbyt ściśnięte zęby, warto jest rozejrzeć się za końcówką, która nadaje się specjalnie dla użytkowników z takimi problemami.

  • Poręczność i przenośność – dobra szczoteczka musi mieć kształt, od którego nie ścierpnie nam ręką podczas trzymania. Gumowe elementy są tu równie istotne, ponieważ dodatkowo polepszają komfort użytkowania. Jeżeli dużo podróżujemy lub szukamy szczoteczki specjalnie na wyjazd, powinniśmy poszukać mniejszego modelu, co zagwarantuje łatwiejsze jego przenoszenie. Droższe szczoteczki posiadają w zestawie podręczne przenośne etui, czasem wyposażone nawet w ładowarkę USB.

Zalety i wady szczoteczek elektrycznych

Zalet elektrycznego szczotkowania jest sporo. Szczoteczki tego typu są szybsze i wygodniejsze od manualnych, a do tego usuwają więcej zanieczyszczeń. Gwarantuje to mniejsze ryzyko próchnicy, ponieważ w naszej jamie ustnej pozostanie znacznie mniej bakterii i płytki nazębnej, odpowiedzialnej za powstawanie kamienia nazębnego. Szczoteczka elektryczna masuje także dziąsła, gwarantując ich poprawne ukrwienie. Dzięki wymiennym końcówkom, z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina, zaś dodatkowe funkcje zwiększają skuteczność szczotkowania.

A wady? Szczoteczki elektryczne potrzebują zasilania, dlatego zawsze musimy mieć pod ręką gniazdko lub inne źródło energii. Lepsze modele kosztują nawet kilkaset złotych, co jest co prawda jednorazowym wydatkiem, lecz dla wielu osób cena takiej szczoteczki może być zwyczajnie zbyt wysoka. Ostatnim problemem jest ryzyko uszkodzenia szkliwa, spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem. Dlatego też, jeżeli nie możemy się pozbyć nawyku dociskania szczoteczki do zębów, powinniśmy poszukać modelu z czujnikiem nacisku.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne na ogół dzielimy pod kątem wykonywanych przez nie ruchów. Obecnie istnieją cztery ich rodzaje:

  • Szczoteczki obrotowe – podstawowe szczoteczki elektryczne, wykonujące ruch obrotowy w lewo i prawo.

  • Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne – oprócz standardowej rotacji, wykonują także 50 000 pulsacji na minutę, dociskając tym samym szczoteczkę do szkliwa i usuwając więcej zanieczyszczeń.

  • Szczoteczki soniczne – wykonują nawet 42 000 ruchów na minutę, są nieinwazyjne, a do tego wytwarzane przez nie mikrobąbelki z łatwością oczyszczają przestrzenie międzyzębowe.

  • Szczoteczki ultradźwiękowe – usprawniona wersja szczoteczek sonicznych, wytwarza fale dźwiękowe o częstotliwości 1,6 mHz, które z łatwością rozbijają łańcuchy bakterii.

Szczoteczki elektryczne dla dzieci

Nietrudno jest znaleźć dobrą szczoteczkę elektryczną dla dziecka. Wielu producentów, na przykład Dr. Fresh, weszło w posiadanie licencji na najpopularniejsze tytuły pokroju Spongeboba lub Gwiezdnych Wojen, co pozwoli nam na łatwiejsze zachęcenie dziecka do mycia zębów. Dodatkowym atutem takich szczoteczek jest ich generalne dostosowanie do młodych użytkowników. Są one niewielkich rozmiarów, zaś ich włosie jest delikatniejsze, niż w szczoteczkach zwykłych. Powinniśmy jednak unikać kupowania bardzo tanich szczoteczek od mało znanych producentów. Są one napędzane bateriami AA, co czyni ich komponenty podatnymi na zalanie. Nie zapominajmy również, że początkowo dziecko powinno szczotkować zęby pod naszym nadzorem.

Jakie szczoteczki elektryczne uchodzą za najlepsze w tym roku?

  • Philips Sonicare EasyClean HX6511 – zestawienie tego typu nie byłoby kompletne bez przynajmniej jednej szczoteczki sonicznej. Dzięki funkcji EasyStart, możemy powoli przyzwyczajać się do sonicznego mycia – w ciągu dwóch tygodni, urządzenie z dnia na dzień będzie zwiększać swoje obroty, zaczynając od najniższych a kończąc na optymalnych. Dzięki timerowi Quadpacer będziemy w stanie dopilnować równomiernego oczyszczenia jamy ustnej podczas dwuminotwego mycia, zaś prędkość sięgająca 31 000 ruchów na minutę zagwarantuje naszemu uzębieniu gładkość i połysk. Urządzenie jest wodoodporne, zaś jego bateria pozwala na trzy tygodnie szczotkowania po pełnym naładowaniu. Szkoda tylko, że znajdziemy tu tylko i wyłącznie jeden tryb pracy.

  • Oral-B Professional Care 5000 Triumph – szczoteczka ta osiąga prędkość 8800 ruchów oscylacyjnych I 40 000 pulsacyjnych na minutę. Dzięki systemowi Triple Action nie musimy się też martwić o uszkodzenie naszych zębów poprzez zbyt mocne dociskanie włosia do szkliwa. Szczoteczka oferuje nam pięć trybów pracy oraz timer, dzięki któremu możemy równomiernie oczyścić każdą część naszej jamy ustnej. W pełni naładowana bateria starcza na tydzień, zaś obudowa urządzenia jest w pełni wodoodporna.

  • Oral-B Vitality 3D White Clean – jest to idealny wybór dla początkujących. Posiada tylko jeden tryb pracy, lecz jej szybkość, sięgająca aż 7600 ruchów na minutę, naprawdę zadowala. Szczoteczka jest wodoodporna, a w pełni naładowana bateria wystarcza na tydzień szczotkowania. Dzięki specjalnemu timerowi nie musimy się martwić, że szczotkujemy zęby zbyt długo lub krótko. W zestawie znajdziemy też końcówkę 3D White, przeznaczoną do wybielania zębów. Pamiętajmy jednak, że jest ona dość mocna, dlatego nie powinniśmy korzystać z niej zbyt często.

Podsumowanie

Jak zatem widać, posiadanie szczoteczki elektrycznej powoli staje się być normą. Co prawda ten pierwszy wydatek, jakim jest zakup samej rękojeści, zawsze jest wysoki, zwłaszcza w porównaniu ze szczoteczką manualną. Nie zapominajmy jednak, że urządzenie to ma nam starczyć na kilka lat, zaś same końcówki do niego są już zauważalnie tańsze. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dobrać szczoteczki dla siebie, warto jest poprosić o pomoc naszego dentystę – po obejrzeniu stanu naszego uzębienia, będzie on w stanie określić, jaka szczoteczka będzie dla nas najlepsza. Urządzenie to posiada praktycznie same zalety w porównaniu ze szczoteczką manualną, zaś po regularnym jego użytkowaniu z pewnością sami zauważymy znaczną poprawę wyglądu naszych zębów.

Wszystkie prezentowane modele szczoteczek znajdziesz w sklepie internetowym https://denthelp.pl/