Aby jednak łóżka w pełni spełniały swoje zadanie, muszą być prawidłowo dobrane. W tym kontekście najważniejszym ich elementem są stelaże.

Łóżka - dlaczego stelaże mają znaczenie

Stelaż, choć nie pełni żadnych funkcji estetycznych, jest najważniejszym elementem każdego łóżka. Prawidłowo dobrany umożliwia utrzymanie prawidłowej pozycji w czasie snu, zapewnia optymalny przepływ powietrza, zapobiega gromadzeniu się wilgoci i znacznie przedłuża żywotność materaca. Co więcej, żaden, nawet najlepiej dopasowany materac, nie ujawni bez niego pełni swoich możliwości. Warto tu podkreślić, że stelaże ze sklejki lub siatki nie są w stanie spełnić obowiązujących obecnie standardów. Nie zapewnią nam ergonomicznej pozycji ciała w czasie wypoczynku ani przewiewności. Na szczęście na rynku znajduje się szeroka oferta tych produktów, dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie model odpowiedni dla siebie, zarówno pod względem użytkowym, jak i ekonomicznym. 

Parametry dobrego stelaża do łóżka

Kiedy mamy już nasze wymarzone łóżka, ale nie są one w "standardzie" wyposażone w stelaże, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z podstawowymi kryteriami, jakie powinien spełniać dobry stelaż. Przede wszystkim musi on gwarantować ciągły przepływ powietrza przez materac i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz łóżka. Ponadto powinien być wykonany z elastycznych materiałów, które zapewnią równomierne rozłożenie ciężaru i zachowanie optymalnej pozycji ciała w czasie snu. Wreszcie, warto przemyśleć zakup modelu wzbogaconego o możliwość regulacji twardości w odcinku lędźwiowym i dającego możliwość uniesienia oparcia lub stóp łóżka. 

Poza parametrami samego stelaża, nie można też zapomnieć o kwestiach indywidualnych. W tym wypadku ważny jest wiek użytkownika, ewentualne problemy z kręgosłupem oraz z całym aparatem ruchu. Poza tym powinniśmy się zastanowić, czy będziemy jadać śniadania w sypialni, bo jeżeli tak, to będziemy potrzebować łóżka z regulacją okolic głowy i stóp. Jeżeli natomiast planujemy przewozić materac samochodem, zdecydujmy się na model składany, który z łatwością zmieści się w bagażniku. 

Łóżka - a rodzaje stelaży

Spośród dostępnych na rynku modeli na szczególną uwagę zasługują następujące modele:

- Stelaże elastyczne typu flex - składają się z ramy oraz listewek przymocowanych do obudowy za pomocą wykonanych z plastiku kieszonek. Zaletą tych konstrukcji jest przejmowanie ciężaru ciała z materaca, co wydłuża jego żywotność. Decydując się na taki model trzeba jednak pamiętać, że istotna jest w nich ilość listewek - im ich więcej, tym całość jest bardziej wytrzymała.

- Stelaże z ręczną regulacją - w tej kategorii znajdujemy modele z regulowanym zagłówkiem i stopami.

- Stelaże regulowane elektrycznie - umożliwiają łatwe i precyzyjne regulowanie pozycji, a przy tym mogą być dopasowane do praktycznie każdego łóżka. Ze względu na te cechy, są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę - informuje konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie.

- Stelaże regulowane pilotem - najbardziej zaawansowana konstrukcja, niewymagająca wychodzenia z łóżka w celu zmiany pozycji.

- Stelaże podnoszone do łóżek z pojemnikiem na pościel - rozwiązanie bardzo praktyczne i wygodne, umożliwia łatwy dostęp do skrzyni na pościel.