ad

Czy mam dobrze dobrane okulary, panie doktorze?

- Badanie wzroku powinno wykonywać się co 2 lata. Niestety, w przypadku chorób oczu trudno nam samodzielnie zauważyć, że mamy problem. Trzeba zrobić badanie, to się dowiemy, czy ma pani dobrze dobrane okulary.

 

Czyli konieczna jest kolejna wizytą u okulisty i badanie wzroku?

- Tak. Bo oko zdrowe „pomaga” widzieć temu choremu. Tylko prawidłowo wykonane badanie może to stwierdzić. Najlepiej jeśli badanie wykona lekarz specjalista.

 

Co takiego złego może się dziać w moim oku?

- Podczas badania lekarz okulista może zauważyć, że jest poważniejszy problem. Wtedy zleca dodatkowe badania. Np. żeby wykryć jaskrę, warto zrobić badanie OCT. To tomografia siatkówki oka. Wykonujemy ją na miejscu bardzo nowoczesnym tomografem OCT.

 

I od razu wiadomo, że to jaskra?

- Trzeba jeszcze zbadać pole widzenia. W naszym salonie optycznym dysponujemy pomieszczeniem, gdzie w ciemni pacjent jest poddany precyzyjnemu badaniu, a komputer rejestruje również jakość jego wykonania. Sprawdzi, czy pacjent np. wodzi wzrokiem. Komputer to wykaże i dla dobra pacjenta trzeba badanie powtórzyć. Tylko profesjonalnie wykonane badanie daje możliwość prawidłowej diagnostyki. Trzeba pamiętać, że jaskra to niebezpieczna choroba. Może prowadzić do ślepoty. Jest dziedziczna, ale możemy nie wiedzieć, że rodzice czy dziadkowie mieli jaskrę.

 

Jesteśmy zapracowani i nie mamy czasu na poszukiwania specjalisty, czekanie w kolejce. Czasami przy okazji zakupów robimy darmowe badanie w markecie. Czy to ma sens?

- My współpracujemy z wysoko wyspecjalizowanym, profesjonalnym personelem medycznym. Na stałe przyjmuje u nas czterech lekarzy. Prawie każdego dnia tygodnia dostępne jest u nas profesjonalne badanie okulistyczne. Okulista zbada również w sobotę, a okulista dziecięcy bada u nas dzieci. W przypadku chorób oczu nie warto chodzić na skróty. My profesjonalnie prowadzimy leczenie chorych między innymi na zaćmę i jaskrę. A na badanie umawiamy na godziny. Nie trzeba czekać w długiej kolejce.

 

Kupiłam okulary na tak zwanym rynku. Oprawka była ładna. I gdy je wkładam, lepiej widzę. Zapłaciłam tylko 20 zł. Czy mogę ich używać?

- Tylko na chwilkę, gdy zapomnimy okularów i potrzebujemy np. sprawdzić w sklepie cenę produktu lub przeczytać skład na etykiecie.

 

Mogę w nich czytać książki, pracować przy komputerze?

- Nie. Bo to nie są dobrane dla danej osoby okulary. Mogą pojawić się bóle głowy, łzawienie oczu, a nawet odczucia ziarnka piasku pod powieką. To typowe objawy źle dobranych okularów. Ktoś, kto ma dobrze dobrane okulary, nie odczuwa suchości w oku, pieczenia czy bólu oka.

 

Cały dzień pracuję przy komputerze. Czy moje okulary powinny mieć odpowiedni filtr?

- Komputer, tablet, smartfon, telewizor towarzyszą nam niemal przez całą dobę. Wyposażone są w LED-y. Do tego mamy oświetlenie LED-owe. Zagrożeniem dla naszego narządu wzroku jest widmo w zakresie światła niebieskiego, które emituje LED. Jego szkodliwość jeszcze nie została określona, ale wiele firm wprowadza już aplikacje ograniczające emisję światła niebieskiego. Dziś dysponujemy ponad 20 rodzajami powłok na szkła okularowe, które ograniczają szkodliwe emisje światła. W tym ilość widma niebieskiego. Tutaj pomóc może między innymi powłoka Blue Zero z firmy Shamir.

 

Za kierownicą samochodu powinnam siadać w okularach. Ale nie pomagają mi, gdy zapada zmierzch lub pada deszcz. Nie widzę wyraźnie ludzi ubranych na ciemno przechodzących po pasach. Czy ja mam tak zwaną kurzą ślepotę?

- Wiele osób skarży się, że gdy zapada zmrok lub jest pochmurno, pieszego zauważa w ostatniej chwili. Jest na to lekarstwo. To drive car, czyli soczewki dla osób, które dużo jeżdżą. Proponuje je firma JAI KUDO. Niektóre osoby narzekają też na fotochromy, które przyciemniają okulary na ulicy, ale w aucie już jaśnieją. Teraz proponujemy szkła z taką nowoczesną powłoką, która ściemnia się też w aucie. To się przydaje, gdy jedziemy na wakacje do ciepłych i słonecznych krajów.

 

Czy to takie ważne, kto mnie bada? Przecież okulary i tak dobiera technik optyk.

- Ważne jest badanie i doświadczenie lekarza specjalisty, który zajmuje się naszym narządem wzroku. Każdy ma inny problem, inne schorzenie. Dlatego pracujemy z wysokiej klasy specjalistami. Między innymi z doktorem Bartoszem Fabjańczykiem, który operuje zaćmę. Naszym konsultantem jest też znany w Polsce i w Niemczech chirurg siatkówki oka doktor Sławomir Cisiecki.

---------------------------

Zapisy do okulisty

Rejestracja wizyt, tel. (48) 42 239 87 15

--------------------------

Przyjmują lekarze specjaliści:

specjalista chorób oczu, lekarz okulista Michał Bogusławski

doktor nauk medycznych, specjalista chorób oczu, lekarz okulista Bartosz Fabijańczyk

doktor nauk medycznych, lekarz okulista Mariusz Skulimowski

specjalista chorób oczu, lekarz okulista Roman Wodowski

------------------------

Optyka Bogusławscy

Gabinet Okulistyczny i Salon Optyczny, ul. Grobelna 8, tel. 42 239 87 15.

Godziny pracy: poniedziałek - piątek 10.00-18.00, soboty 9.00-13.00.