Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej obroży?

Obroża dla psa przede wszystkim powinna być wygodna i nie ograniczać jego ruchów, oddychania czy jedzenia. W ofercie sklepów znajdziemy szeroki wybór, w którym łatwo się pogubić, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik prawidłowego dopasowania obroży.

Materiał i zamknięcie

Na początek musimy zdecydować, z jakiego materiału ma być wykonana obroża dla psa. Warto kierować się tutaj wygodą zwierzęcia i właściciela. Dla tego pierwszego istotna jest miękkość oraz elastyczność, dla drugiego łatwość w utrzymaniu w czystości i wytrzymałość. Z tego względu najpopularniejsze są obroże materiałowe (parciane) i skórzane. Obydwie swobodnie dopasowują się do kształtu szyi. Dostępne są także obroże metalowe, są one jednak bardziej hałaśliwe i nie zaleca się stosować ich na mrozie lub podczas wysokich temperatur. Jeśli jesteśmy przy kwestii materiału, to kolejną ważną rzeczą jest sposób zapięcia obroży. Najczęściej spotkamy model z metalową sprzączką, zapinaną tak jak tradycyjny pasek. Pozwala ona łatwo regulować obwód oraz ewentualne dorobienie dziurek. Inny rodzaj zapięcia to plastikowe zatrzaski, które najlepiej sprawdzają się u mniejszych i spokojnych psów. W sklepach znajdziemy też obroże półzaciskowe oraz zaciskowe. O ile ta pierwsza na co dzień jest luźna, a zaciska się przy gwałtownych ruchach psa, to ta druga zaciskając się może go poddusić.

Szerokość i długość

Szerokość obroży dopasowujemy do wielkości psa. Zbyt szeroka może krępować ruchy, a za wąska wpijać się w szyję, dlatego standardowo obroża dla psa ma od 2 do 4 cm. Aby prawidłowo ją dopasować, warto wiedzieć, że obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. Dla średnich ras najlepsza będzie obroża 2,5 cm, natomiast dla większych 40 cm. Szyję mierzymy w najszerszym miejscu, najlepiej centymetrem krawieckim, który jest miękki i pozwoli zmierzyć obwód najdokładniej. Nie mierzymy starej obroży na wzór, bo materiał mógł się rozciągnąć, skurczyć lub zwierzę nabrało masy. Obroża dla psa nie powinna być ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna. Wybierając jej długość, czyli obwód najlepiej rozważyć modele regulowane. Najlepszą opcją jest zmierzenie obwodu szyi psa i dodanie do niego około centymetra w przypadku małych psów lub do półtora centymetra w przypadku większych. Przy obrożach półzaciskowych obwód powinien być większy.

Obroże do zadań specjalnych

Obok standardowego wyboru obroży czasami nasz pies potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia. W takim przypadku sprawdzi się np. obroża odblaskowa, która jest idealna dla psów aktywnych, szczególnie po zmroku, zarówno na spacerze, jak i w dużym ogrodzie. Dostępne są obroże odblaskowe lub specjalne nakładki na klasyczny model. Obroże lecznicze, czyli przeciw pchłom i kleszczom, to rozwiązanie wspierające ochronę psa przed insektami. Najczęściej stanowią odrębną obrożę, noszoną razem z tą standardową. Idealnie sprawdzą się w porze wiosenno-letniej, podczas wycieczek do lasu, na łąkę lub nad jezioro. Obroża z GPS to natomiast dobre rozwiązanie podczas większych wypraw czy wędrówek, gdy zwierze zostaje puszczone wolno. Lokalizator GPS przyda się także, gdy mamy psa -uciekiniera, któremu zdarza się pobiec za kotem lub zającem, albo jest już starym psem z problemami z węchem, przez co trudno będzie mu później wrócić samodzielnie.