Stolica Hiszpanii ma 607 km kw. Po Londynie i Berlinie to trzecie największe, jak również trzecie najbogatsze (po Londynie i Paryżu) miasto w Unii Europejskiej. Każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów. Co ich przyciąga? Prezentujemy 10 powodów, dla których warto odwiedzić Madryt.

 

1. Najpiękniejsze muzea na świecie

Muzeum Prado, Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii czy Muzeum Thyssen-Bornemisza to jedne z najczęściej zwiedzanych muzeów na Ziemi. W tym pierwszym znajduje się około 7.600 obrazów, 1.000 rzeźb, 4.800 miedziorytów, 8.200 rycin oraz niezliczona liczba dokumentów historycznych i elementów sztuki dekoracyjnej.

2. Najpiękniejsze parki na świecie

W stolicy Hiszpanii mamy ponad 40 parków i ogrodów. Jednym z nich jest Park Retiro, w którym można wypożyczyć łódkę i popływać po otaczającym park stawie, podziwiając dziesiątki zabytkowych fontann. Mieści się tam również Pałac Kryształowy – imponująca budowla ze stali i szkła.

3. Pałac Królewski

Pałac Królewski, czyli Palacio Real to zbudowana z przepychem budowla we francuskim stylu, z przylegającymi do niej ogrodami Campo del Moro. Istotną jego częścią jest Sala Tronowa, ale warto również zobaczyć Królewską Zbrojownię, Królewską Aptekę czy Królewskie Muzeum Powozów.

4. Gran Via

​Główna ulica Madrytu zachwyca architekturą i zabytkami. A także niezliczoną ilością restauracji, kin, teatrów, sklepów i hoteli. Chcesz zamieszkać w jednym z nich? A może interesują cię noclegi w mniej zaludnionych częściach Madrytu? W wyszukiwarce hoteli znajdziesz wiele konkurencyjnych propozycji odpoczynku w stolicy Hiszpanii.

5. Świątynia Debod

​Ta starożytna świątynia podarowana została Hiszpanom przez Egipcjan w podzięce za pomoc w ocaleniu świątyń w Nubii. Templo de Debod została wiernie zrekonstruowana i dziś stoi w Parque del Oeste. Poświęcona została egipskim bogom - Amonowi i Izydzie.

6. Plaza de Cibeles

Przy placu de Cibeles znajduje się sławna fontanna bogini Kybele. To właśnie przy niej piłkarze Realu Madryt świętują z kibicami zwycięstwa.

7. Plac Puerta del Sol i symbol miasta

​W miejscu, gdzie zbiega się 10 ulic Madrytu, stoi dwudziestotonowa rzeźba wspinającego się na drzewo niedźwiedzia – symbol Madrytu.

8. Korrida

Plaza de Toros de las Ventas to największa (mieści 25 tys. widzów) w Hiszpanii arena do walki byków. Oprócz walk odbywają się tu również koncerty i zawody motocrossowe.

9. Churros con chocolate

W tej otwartej 24 godziny na dobę cukierni zasmakujemy najpyszniejszych słodkich przekąsek. Przykład? Smażone churros, czyli deser w formie skręconych rurek o przekroju gwiazdy. Takie hiszpańskie pączki.

10. Pyszne jedzenie i… sangria

Gdzie stołować się w Hiszpanii? Najlepiej tam, gdzie jedzą tubylcy. Koniecznie odwiedź uliczkę Cava Baja, zajrzyj do La Soberbia, La Gastrocroqueteria i Cafe Mauela na degustację pysznych win.