ad

Jednak najgorsze jest to, że zazwyczaj jest to związane ze zbyt późnym wykryciem zmian nowotworowych. Szybka reakcja i regularne badania mogą uratować życie wielu kobiet. Wystarczy tylko przezwyciężyć strach i zrobić to nie tylko dla siebie, ale również dla najbliższych.

Znaczenie regularnej kontroli

Zwróćmy uwagę na to, że nowotwór nie rozwinie się nagle. Zazwyczaj potrzebuje około ośmiu lat, by osiągnąć rozmiar dwóch centymetrów. Zauważmy zatem, że mamy bardzo dużo czasu na to, żeby zauważyć zmiany, które zachodzą w naszej piersi. Dlatego przede wszystkim pamiętajmy o samobadaniu i mówieniu lekarzowi o wszelkich zmianach, jakie wyczujemy. Jednak oprócz tego nie możemy zapomnieć o systematycznej kontroli, która opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych sprzętów, czyli np. USG, mammotomia oraz mammografia. Dzięki temu lekarze mogą szybko reagować i wykorzystywać najlżejsze formy leczenia nowotworów.

Podstawowe badania piersi

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że regularne badanie piersi powinny rozpocząć kobiety po skończeniu 20 lat. Dzięki temu mają czas na poznanie własnego ciała, co jest bardzo ważne w dostrzeżeniu potencjalnych zmian. Jednak pamiętajmy o tym, że samobadanie z wiekiem może nie być wystarczające. Zatem nie możemy zapominać też o innych badaniach, dzięki którym możemy stwierdzić, czy w piersi pojawiły się poważne zmiany.

Badanie ultrasonograficzne

USG powinny wykonywać systematycznie wszystkie kobiety, które mają powyżej 30 lat. Zwróćmy też uwagę na to, że jest to całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne badanie. Możemy je wykonywać raz w miesiącu. Poza tym nie musimy się do niego w żaden sposób przygotowywać. Jednak jest tylko uzupełnieniem mammografii, ponieważ dzięki USG możemy wykryć zmiany, które mają maksymalnie 5 milimetrów.

Mammografia

Takie badanie raz w roku powinny wykonywać wszystkie kobiety, które ukończyły 40 lat. Zwróćmy uwagę na to, że w trakcie mammografii wykorzystuje się niewielką dawkę promieni RTG. Istotne jest to, by badać się w drugiej połowie cyklu. Pamiętajmy też o tym, że dzięki temu badaniu możemy wykryć zmiany w początkowej fazie, kiedy ich wielkość wynosi kilka milimetrów.

Mammotomia

Możemy też spotkać się z nazwą mammotomiczna biopsja piersi. Polega ona na wycięciu małego fragmentu tkanki, która jest poddawana badaniu histopatologicznemu. W ten sposób możemy otrzymać prawie stuprocentową odpowiedź na pytanie, czy w naszej piersi pojawiły się komórki nowotworowe. Zwróćmy uwagę na to, że mammotomia nie jest bolesna dzięki znieczuleniu miejscowemu. Poza tym badanie trwa ok. 20 minut. Pamiętajmy jednak o tym, by nasze zdrowie powierzać najlepszym specjalistom. Takich lekarzy możemy znaleźć w klinice Medycyna Dąb w Warszawie, o której przeczytamy na stronie: https://medycynadab.pl/mammotomia/.