Od kilku lat trwają prace nad doskonałymi samochodami, które umożliwią bezkolizyjną, płynną jazdę nawet w zatłoczonych miastach czy korkach na drodze. Inżynierowie udoskonalają zaawansowany system tak, aby auto samodzielnie wykonywało manewry podczas parkowania. Taki samochód to marzenie wielu niezbyt doświadczonych kierowców, którzy poczują się pewniej, siedząc w autonomicznym samochodzie.

Autonomia samochodowa

Autonomiczne pojazdy to zaawansowane maszyny wyposażone w specjalne systemy, dzięki którym potrafią wykonać i kontrolować wszelkie manewry. W tradycyjnych samochodach wykonuje je kierowca.

Nowoczesne samochody coraz bliżej

Prawdopodobnie pojazdy w pełni autonomiczne pojawią się na naszych drogach w ciągu kilku lat, jednak już dzisiaj spotykamy auta, które śmiało można określić jako autonomiczne częściowo. W przypadku rozwiązań autonomicznych w motoryzacji można wyróżnić dwie grupy. Jedną z nich stanowią systemy, które efektywnie wspomagają pracę kierowcy, a drugie prowadzą samochód zamiast kierowcy.

Samochody wspomagające kierowcę podczas jazdy

Samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów albo system elektrycznego wspomagania kierownicy można uznać za elementy, które ułatwiają jazdę i manewry. Układ częściowo autonomiczny pomaga kierowcy prowadzić samochód wygodnie i bezpiecznie, znacznie upraszczając różne podejmowane podczas jazdy czynności. Dzięki rozmaitym czujnikom i zastosowanym rozwiązaniom wiele współczesnych automatycznych samochodów rusza samodzielnie, zatrzymuje się przed przeszkodą i kontroluje tor jazdy. Jednak taki system nie zwalnia kierowcy od podejmowania decyzji.

Pojazdy w pełni autonomiczne

Według klasyfikacji amerykańskiej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, pojazd uznaje się za autonomiczny, jeśli osiągnął on czwarty poziom autonomiczności. Oznacza to, że dane auto w pełni realizuje określoną czynność bez udziału kierowcy, np. pokonuje dystans z wyznaczonego punktu A do punktu B z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Taki samochód funkcjonuje podobnie jak robot, któremu powierzono konkretne zadanie do wykonania.

Kluczowe elementy systemu pojazdów autonomicznych

Podstawowe elementy w autach autonomicznych to te, które umożliwią prawidłową interpretację otoczenia, czyli tzw. percepcję. W tym celu wykorzystuje się czujniki GPS, jednak dokładność ich pomiaru nie jest wystarczająca, dlatego oprócz satelitarnych systemów używa się także czujników radarowych precyzyjnie mierzących odległości oraz innych systemów naziemnych. Kolejnym ważnym elementem są czujniki wizyjne, gdyż pozwalają rozpoznać inne obiekty: pojazdy, pieszych, przeszkody. Sercem autonomicznego auta jest algorytm sterowania i platforma obliczeniowa. Więcej informacji nt. innowacyjnych rozwiązań oraz wiele atrakcyjnych ofert samochodów można znaleźć w serwisie autakrajowe.com.pl