Był około 13.15, gdy zawyła czujka czadu w domu prywatnym w Konstantynowie. Strażacy wezwani na miejsce zastali mężczyznę na zewnątrz budynku, a w środku przebywała kobieta z dzieckiem. 
 
- Pomiar dał wynik 32 ppm. Ewakuowaliśmy mieszkańców i przewietrzyliśmy dom – mówi dyżurny. - Badanie kobiety wykazało 44 ppm. Podaliśmy jej 100 proc. tlen medyczny.
 
Czujka uratowała życie rodzinie. Okazało się, że w kotłowni mieszczącej się w piwnicy było wiadro z gorącym popiołem. To z niego wydobywał się czad. 
 
W zeszłym roku czujka zawyła w kamienicy około 3.00 w nocy. Właściciel mieszkania obudził się. Zbudził też sąsiadów i razem opuścili budynek. Strażacy po przybyciu na miejsce stwierdzili w budynku obecność czadu. Ta czujka też uratowała życie.
 
 
OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA.
 
~ 100 ppm Lekki ból głowy, wypieki (nieokreślony czas narażenia)
200–300 ppm Ból głowy (czas narażenia 5–6 godz.)
400–600 ppm Silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty (czas narażenia 4–5 godz.)
1.100–1.500 ppm Przyspieszone tętno i oddech, omdlenie (zasłabnięcie), śpiączka, przerywane ataki drgawek (czas narażenia 4–5 godz.)
5.000–10.000 ppm Słabe tętno, płytki oddech/zatrzymanie oddychania, śmierć (czas narażenia 1–2 minuty)
Źródło: Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (HPA), Kompendium zagrożeń chemicznych, Tlenek węgla, Wersja 3, 2011
 
Detektor tlenku węgla uaktywni się, jeśli wykryje określone stężenie gazu w określonym przedziale czasu zgodnie z poniższym opisem:
50 ppm: Alarm w ciągu 60–90 minut
100 ppm: Alarm w ciągu 10–40 minut
300 ppm: Alarm w ciągu 3 minut
Czujnik czadu został ustawiony zgodnie z odpowiednią normą europejską, tak aby alarmy były wyzwalane w zależności od stężenia gazu i okresu jego występowania. Alarm uaktywnia się, gdy poziom stężenia CO narasta w czasie do niebezpiecznych poziomów lub wymagane jest natychmiastowe działanie. Natomiast unikane są fałszywe alarmy związane z tymczasowymi niskimi stężeniami CO (np. w wyniku działania dymu papierosowego).
 
 Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
 
należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
 
na podstawie http://www.czadowedomy.pl/detektory-tlenku-wegla/zagrozenia-zatruciem-tlenkiem-wegla/