Wierni od rana gromadzą się w kościołach. Dziś msze we wszystkich pabianickich parafiach odbywają się częściej niż w zwykłe dni powszednie.

- Najwięcej wiernych jest tego dnia na mszach o osiemnastej. Ludzie przychodzą, gdy skończą pracę – mówią księża.

Środa popielcowa w tym roku przypada 14 lutego. Tego dnia wielu mieszkańców świętuje również walentynki. Tymczasem Kościół nakazuje nie tylko niejedzenie mięsa, ale również wyciszenie się. Dziś rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który potrwa 40 dni. Przygotowuje nas do zmartwychwstania Chrystusa. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia.

Środa popielcowa swą nazwę przyjęła z obrzędu posypywania głów popiołem. Kapłan wypowiada słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę 1 kwietnia. Tydzień wcześniej w niedzielę pójdziemy do kościoła poświęcić palmy. Później będzie Wielki Tydzień. W Wielką Sobotę poświęcimy koszyki z jedzeniem.

Wielkanoc to ruchome święto. Co roku wypada inaczej. W kościołach zachodnich Wielkanoc przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca. Jest to tak zwana paschalna pełnia Księżyca. Wywodzi się to jeszcze ze Starego Testamentu. Sposób wyliczania jest ściśle określony. Wielkanoc może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Daty kościelnej pełni Księżyca zostały wyznaczone w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku. Pełnie dla kolejnych lat zostały zapisane w tabelkach.

Sposób liczenia został opracowany przez niemieckiego matematyka. Jest on skomplikowany i wymaga podania wartości dwóch liczb A i B, które również są umieszczone w tabelkach.