Już 19 grudnia w wielu szkołach nie było lekcji. Tego dnia większość klas organizowała wigilie i spotkania przy opłatku. W szkołach były również jasełka.

- To już tradycja, że przedstawienie wigilijne przygotowują u nas uczniowie pod opieką księży – mówi HannaGrącka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 3. - Ostatni dzień w szkole przed świętami to czas na integrację klas.

- My robimy sobie drobne prezenty. Wcześniej podzieliliśmy, co każdy przynosi do jedzenia. Trzeba też zrobić świąteczną dekorację sali. To nasza pierwsza wigilia klasowa – opowiadają dziewczęta z 1 klasy ekonomicznej.

Podobnie jest w gimnazjach i szkołach podstawowych.

- Od rana uczniowie mają kilka lekcji, a dwie ostatnie godziny poświęcone są na wigilie klasowe i jasełka szkolne – dodaje AnnaLeśniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

Po weekendzie uczniowie nie wrócą do szkół. Dwa wolne dni dostali od Ministra Edukacji. W środę jest Wigilia, a później święta. Po kolejnym weekendzie również jest wolne. Sylwester wypada w środę. Nowy Rok, czyli 1 stycznia to również dzień wolny ustawowo. Następny wolny to 6 stycznia - święto Trzech Króli.

Pomiędzy są dwa dni, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Chodzi o piątek, 2 stycznia i poniedziałek, 5 stycznia. Większość dyrektorów szkół daje wtedy uczniom wolne. Mogą to zrobić zgodnie z przepisami.

-  Harmonogram wolnych dni jest przygotowywany razem z radą rodziców – tłumaczy Leśniak. - Zawsze jednak pracuje świetlica. Zdarza się, że w wolne dni przychodzi do szkoły dwójka czy trójka uczniów. 10 listopada, gdy był dodatkowy wolny dzień, na świetlicę przyszła jedna osoba.

- Szkoła jest w tym czasie otwarta. Niektórzy nauczyciele organizują wtedy dodatkowe lekcje, szczególnie dla uczniów klas maturalnych – dodaje Grącka. - Przyjść do szkoły może każdy uczeń, skorzystać z biblioteki lub internetu.

Po świątecznej labie uczniowie wrócą do szkoły 7 stycznia, w środę. Jednak nie na długo. Będą się uczyć nieco ponad trzy tygodnie i znowu laba. 2 lutego rozpoczynają się dwutygodniowe ferie. 

Na uczniów, którzy nie wyjadą z miasta, czekają placówki kulturalne, np. Miejski Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury. Można będzie wziąć udział w zajęciach tanecznych, wokalnych, fotograficznych czy plastycznych. Dla dzieci wyświetlane będą również filmy i bajki. Półkolonie organizują domy kultury Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.