ad

Dzień Rejestracji Potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych  trwa w Zespole Szkół nr 3 w godzinach 8.00–20.00. Rejestracja trwa kilka minut i polega na własnoręcznym pobraniu śliny pałeczką higieniczną z wewnętrznej strony policzka.

- Rejestracja jest zupełnie bezpieczna, higieniczna i bezbolesna. Jej celem jest określenie kodu genetycznego, który będzie przechowywany w bazie danych DKMS – opowiada Joanna Żuber, organizatorka akcji.

W dniu pobrania wymazu z policzka stan zdrowia nie ma znaczenia. Potrzebny jest dowód osobisty. Dawcami mogą zostać osoby w wieku 18-55 lat.

- To tylko 5 minut, a może uratować komuś życie – mówi Artur Janiak, uczeń ZS 3. - Przygotowaliśmy film promujący akcje. Wspierają nas znani pabianiczanie, w tym władze samorządowe.

W przypadku gdy osoba zarejestrowana będzie miała zbliżony kod genetyczny do chorego na białaczkę lub inne nowotwory, organizacja DKMS skontaktuje się z zarejestrowanym. Samo pobranie komórek macierzystych jest w większości przypadków podobne do pobrania krwi. Różnica polega na tym, że krwi nie ubywa, a jedynie komórki macierzyste są odseparowane. Panuje błędne przekonanie, że pobierany jest szpik z rdzenia kręgowego. Nagłośnienie akcji to również walka z tym stereotypem.

Zespół Szkół nr 3 organizuje akcję po raz drugi.