Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej otrzymuje Jerzy Gaweł.
 
Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa: Jakub Olejnik, Stanisław Kukieła, Grzegorz Sulej, Andrzej Olejnik, Jan Gaweł, Wacław Zdybek.
 
Srebrny Medal za zasługi dla Pożarnictwa: Robert Sumera, Michał Sulej, Paweł Urbaniak, Sławomir Trzeszczak.    
 
Brązowy Medal za zasługi dla Pożarnictwa: Kamil Kupski, Marcin Banat, Michał Kowaliński, Rafał Madej, Michał Gaweł. 
 
Odznaka Strażak Wzorowy: Kamil Banat, Krzysztof Jarocki, Hubert Banat, Robert Hanc, Artur Hanc.          
 
Jak remizę w Górce Pabianickiej budowali
W połowie XVI wieku wsie pabianickie zgrupowane są w sześciu kluczach. Większość osad będąca na prawie ziem znajdowała się na terenie największego klucza pabianickiego, do którego weszły wsie: Petrykozy, Jutrzkowice, Bychlew, Kudrowice, Górka Pabianicka, Szynkielew, Karniszewice, Żytowice, Rokicie, Retkinia, Łaskowice i Świątniki.
Najstarsza data dotycząca Górki Pabianickiej to 1398 rok. Wtedy biskup gnieźnieński Jarosław Skotnicki eryguje kościół św. Marcina wystawiony z fundacji Kapituły Krakowskiej. Obiekt przetrwał do 1683 r. Budują nowy, który w 1858 r. spalenie w dużym pożarze wsi. Kolejny zostaje wybudowany w 1886 r.
Dokumenty archiwalne zawierają także dane dotyczące podatku podymnego i spisów ludzi wsi Górka Pabianicka w latach 1899-1907. Wśród najstarszych nazwisk przewijają się: Wojciech Holwek, Jan Herman, Władysław Surmiński, Stanisław Maciszewski, Antoni Sikorski, A. Goss, Stanisław Musiałek, Józefa Kiełczewska i naczelnik Wojciech Gaweł.
Jednostka OSP w Górce Pabianickiej jest najstarszą jednostką na terenie Gminy Pabianice. Powstała 10 sierpnia 1917 r. w czasie okupacji ziem. Założycielami jej są: Konstanty Bartoszek, Jan Kałużka, Leon Kolasa, Leon Madej, Walenty Łoboda, Piotr Figiel i Błażej Kobylarczyk. Dwaj ostatni oddali swoje działki pod budowę sali strażackiej. Z ofiar społecznych wybudowano remizę, którą oddano wykończoną w 1923 r.
Do uroczystego wręczenie sztandaru ufundowanego z datków mieszkańców wsi dochodzi w 1927 r. Do 1939 r. prowadzą szeroką działaność. Wszyscy strażacy mają mundury i sprzęt, werbują również nowych członków. Taką grupę przejmuje i zmusza do służby w 1939 roku okupant niemiecki. Komendantem zostaje Alfred Pacer (sołtys wsi). W rok później bezsilni patrzą jak Niemcy palą sztandar jednostki. Ddrzewcy i intrumenty chowają członkowie straży w domach.
W pierwszych dniach po wyzwoleniu w 1945 roku powołany zostaje nowy zarząd. Prezesem zostaje Feliks Hemer (kierownik miejscowej szkoły), wiceprezesem Konstanty Jałocha, gospodarzem Konstanty Mik, skarbnikiem Franciszek Kolasa, sekretarzem Jan Owczarek, naczelnikiem Leon Kolasa, a jego zastępcą Adam Olejnik.
Z ich inicjatywy w 30. rocznicę powołania OSP kupują nowy sztandar. Finansowo wspiera ich Władysław Majer. 1 października 1950 r. komendant powiatowy OSP Zenon Stępień uroczyście przekazuje straży samochód marki Horch. 12 stycznia 1957 r. nowo wybrany zarząd opracowuje statut i podejmuję się przygotowania do uroczystości 40-lecia straży. 22 października 1957 r. kupili działkę przy remizie pod budowę garażu. Potrzebny był do przechowywaniu sprzętu: sikawek, samochodu Horch, motopomy M-800, wozu rekwizytorskiego, drabin, bosaków.
Na 25-lecie PRL jednostka otrzymuje z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łasku samochód marki Lublin i nowy silnik do beczkowozu. Jest 15 czerwca 1969 r. W 1973 r. powołany został Społeczny Komitet Budowy Nowej Strażnicy. Materiały i pieniądze gromadzono przez trzy lata. W 1976 r. kupiono w Warszawie projekt strażnicy i wiosną rok później rozpoczęto budowę.
25 maja 1980 r. oddano w Górce Pabianickiej Dom Strażaka. Ma 2.022 metrów kw. w tym 422 m powierzchni użytkowej. Parter zajmują dwa garaże na samochody bojowe, magazyn sprzętu, dyżurka, kotłownia, pokój zarządu i pomieszczenie sanitarne. Pierwsze piętro to sala zebrań, świetlica, szatnia i magazyny.
  W skład komitetu wchodzili: przewodniczący Jan Hanc (prezes OSP Górka Pabianicka), wiceprzewodniczący Feliks Kukieła, skarbnik Marian Budzyn, sekretarz Zygmunt Łuszcz, gospodarz Daniel Kraska, członek Jan Madej. Wartość czynów społecznych wyliczono na 1,5 miliona złotych. Przy budowie przepracowano 8.200 godzin, brali w niej oprócz członków straży, też mieszkańcy wsi Górka Pabianicka, Świątniki i Petrykozy. Straż otrzymuje pierwszy raz w swojej historii typowy samochód bojowy z pełnym wyposażeniem w sprzęt i umundurowaniem bojowym.
W 1980 r. strażacy biorą udział w dwóch akcjach gaśniczych w Piątkowisku i Porszewicach. W rok później jako pierwsi w gminie otrzymują radiotelefon do samochodu bojowego typu GBM. Biorą również udział w pięciu akcjach gaśniczych na terenie gminy Pabianice. W zaangażowaniu w akcjach ówczesny kronikarz wyróżnił następujących druhów: Grzegorz Sulej, Jan Fortuniak, Karol Szewc, Stanisław Kukieła.
Najgroźniejszym pożarem w jakim uczestniczyła jednostka, był  w 1981 r. pożar młyna w Pabianicach. Natomiast w 1983 r. wyjeżdżają do pożarów w Łaskowicach, Piątkowisku, Markówce i Prusinowicach. Wtedy w strażnicy i w domu prezesa Jana Hanca zakładają telefony.
Ważnym wydarzeniem dla życia wsi i straży była wizyta w Górce Pabianickiej wicepremiera i prezesa NK ZSL Romana Malinowskiego, który w remizie spotkał się także z mieszkańcami wsi i gminy. 
Dostają nowy wóz - najnowocześniejszy model wyposażony w motopompę M-800. W 1986 r. dostają drugi wóz bojowy typa GBA. Czyni to naszą jednostkę wiodącą w województwie łódzkim pod względem bazy i sprzętu. W lipcu OSP otrzymuje z Warszawy autobus dla potrzeb jednostki i orkiestry dętej przy OSP. Jesienią 1986 r. powstaje myśl rozbudowy strażnicy dla potrzeb orkiestry i jej autokaru, zaplecza socjalnego i technicznego oraz zebrań zarządu gminnego OSP. Pod budowę zostaje zakupione działki od: Leona Kobylarczyka 7 arów i Romana Figla 2 ary.
Najwięcej problemu stwarza wieżyczka strażacka w kształcie ośmiokąta jako symbol wcześniej budowanych wspinali i wieży obserwacyjnej na wypadek pożaru czy klęski żywiołowej. Wnioskodawcą budowy wieżyczki jest Anna Jarosik, wykonawcą Zdzisław Bikiewicz. Na podstawie uchwały zarządu OSP oraz Rady Sołeckiej we wsi Górka Pabianicka 17 maja 1986 r. powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Strażnicy.
Wykorzystując sprzyjające warunki jakie powstały dla naszej straży rozpoczęta w 1986r. rozbudowę strażnicy na skalę nie notowaną wcześniej w województwie łódzkim. Zaprojektowano dużą sale ćwiczeń, garaże, pomieszczenie magazynowe i inne. W czynie społecznym wykonano w tym roku prac na kwotę 800 tysięcy złotych. Suma ta w kolejny roku wzrosła do prawie półtora miliona złotych. Rozbudowę zakończono latem 1990 r.