Od września w przedszkolach i najmłodszych klasach szkół podstawowych wszystkie dzieci będą uczyły się języka angielskiego. Będzie częścią podstawy programowej. W przedszkolach zajęcia będą w ramach bezpłatnych 5 godzin, które dziecko spędza w placówce.

- U nas w przedszkolach takie zajęcia były już wcześniej - tłumaczy Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji. - Koszty pokrywa miasto.

To, ile czasu trwają zajęcia, zależy od dyrektora placówki. Każde przedszkole dostało taką samą kwotę na jedno dziecko. W zależności od wynegocjowanych stawek wynagrodzenia dla nauczyciela, lekcje języka trwają od 15 minut do nawet 60 (2 razy po 30 minut) w tygodniu.

- Cieszę się, że moje dziecko uczy się angielskiego już w przedszkolu - mówi pani Katarzyna, mama 5-latka. - Syn wraca do domu i mówi po angielsku. Zna już kolory, potrafi liczyć.

Od nowego roku szkolnego najstarsze dzieci będą miały zajęcia 2 razy po 30 minut. Młodsze, 15-minutowe.

Nowe rozporządzenie daje możliwość nauczania dowolnego języka nowożytnego np. niemieckiego czy francuskiego. U nas jednak prawdopodobnie będzie to tylko angielski.

- Nie słyszałem, by na tym poziomie było zainteresowanie nauką języka niemieckiego - mówi Boryń. - Wcześniej zajęcia z niemieckiego były w podstawówkach, ale rodzice woleli język angielski, dlatego odeszliśmy od tego. Teraz lekcje niemieckiego zaczynają się od gimnazjum, jako drugi język.

Aby uczyć angielskiego najmłodsze dzieci, nauczyciel musi posiadać dokument potwierdzający znajomość języka oraz dokument uprawniający do nauczania początkowego języka.

Do 2020 roku będzie musiał jednak ukończyć kurs kwalifikacyjny z zakresu wczesnego nauczania języka, albo ukończyć studia podyplomowe.

Obowiązek znalezienia wyspecjalizowanej kadry spadnie na dyrektorów szkół i przedszkoli. Mogą to być nauczyciele, którzy uczą w danej placówce, albo zatrudnieni z zewnątrz.

- Nie powinno być z tym u nas problemu - mówi Boryń. - Będzie okres przejściowy, by nauczyciele mieli czas na zdobycie odpowiednich kwalifikacji.

1 września 2015 roku obowiązkową nauką języka obcego będą objęte 5-latki. Za dwa lata będą się go już uczyć wszystkie przedszkolaki.