Droga odebrana, ale niedokończona

Na Grota-Roweckiego wreszcie powstały drogi rowerowe, wymalowano przejazdy i śluzę rowerową oraz „sierżanty”. Ale...

utworzono: 2018-01-06 10:55:56
ostatnia modyfikacja: 2018-01-06 11:59:49
autor:

Na skrzyżowaniu ulic Nawrockiego i Grota-Roweckiego powstały dwa przejazdy dla rowerzystów (na razie wymalowane tylko na czerwono). Łączą one ciągi rowerowe, wybudowane na Grota-Roweckiego i na Nawrockiego. Przejścia dla pieszych i wymalowane przejazdy zostały dodatkowo opatrzone sygnalizatorami z symbolem pieszego i roweru.

W tym roku przez Starostwo została wybudowana również dwukierunkowa droga rowerowa na ul. Grota-Roweckiego na odcinku Nawrockiego – Gryzla. Dalej wymalowano przejazd rowerowy, by cykliści spokojnie mogli dojechać dalszą już jednokierunkową drogą do skrzyżowania z ulicą Bugaj. Przed skrzyżowaniem z ul. Bugaj zaprojektowano śluzę rowerową. Co ona daje?

- To miejsce, w którym rowerzyści mogą zatrzymać się na czerwonym świetle i bezpiecznie ruszyć przed samochodami, gdy światło zmieni się na zielone. Rowerzyści mogą w niej zatrzymać się obok siebie. Dzięki śluzie rowerzyści mogą bezpiecznie skręcić w lewo. Nie będzie dochodziło też do kolizji między jadącymi przy prawej krawędzi jezdni na wprost rowerzystami, a skręcającymi w prawo samochodami – wyjaśnia sierżant sztabowy Michał Łyszkowski z Wydziału Ruchu Drogowego pabianickiej komendy.

Za skrzyżowaniem z ulicą Bugaj do skrzyżowania z ulicą Kilińskiego Starostwo wymalowało "sierżanty" rowerowe. W praktyce niczego to dla kierowców nie zmienia, bo jazda po nich nie jest zabroniona, a rowerzyści wiedzą, że dalszą trasę kontynuują już jezdnią.

- "Sierżanty" wyznaczają kierunek jazdy dla rowerzystów – dodaje sierżant sztabowy.

W przeciwnym kierunku (od Kilińskiego do Bugaj) również wymalowane zostały "sierżanty". Aby jadący na wprost przez skrzyżowanie ulic Bugaj i Grota-Roweckiego rowerzyści nie stwarzali zagrożenia dla skręcających na strzałce w prawo kierowców, przed skrzyżowaniem muszą wjechać na chodnik. Ułożona czerwona kostka oraz znak informujący o drodze do rowerzystów i pieszych wskazują rowerzyście, że powinien tędy kontynuować jazdę.


Projekt przebudowy ulicy Grota-Roweckiego pod kątem infrastruktury rowerowej wykonał na zlecenie Starostwa Paweł Jodaniewski. Za wykonanie odpowiada firma Włodan. Kosztowało to Starostwo 176.087 zł. W grudniu nastąpił odbiór drogi, ale ... z uwagami. Bo firma nie skończyła jeszcze pracy. Oto niektóre z „niedociągnięć”.

Śluza rowerowa, która powstała przed skrzyżowaniem z ulicą Bugaj, nie spełnia wymogów zawartych w przepisach.

Zgodnie z rozporządzeniem* śluzę dla rowerów stanowi obszar pomiędzy znakami poziomymi: P-12 (linia bezwzględnego zatrzymania), P-13 (linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów) lub P-14 (linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów). Krawędź śluzy położoną najdalej od skrzyżowania wyznacza się znakiem poziomym P-14. Na powierzchni śluzy umieszcza się znak P-23 (rower). Powierzchnię śluzy dla rowerów oznacza się barwą czerwoną.

W tej chwili brakuje zawartej w projekcie linii warunkowego zatrzymania przed śluzą oraz wyznaczającej jej krawędzi.

Na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej jest zakaz zatrzymywania się (zakaz nie obejmuje tzw. sierżantów). W przypadku skrzyżowania ul. Bugaj i Grota-Roweckiego, kierowcy chcący skręcić w prawo na strzałce warunkowego pozwolenia na wjazd za sygnalizator już nie mogą zatrzymać się w tym miejscu (na śluzie rowerowej). 

 

Włodan nie domalował również znaków poziomych w innych miejscach. O dokończenie prac zabiegał także radny powiatowy Arkadiusz Jaksa, który na sesji rady złożył interpelację zawierającą m.in. domalowanie przejść dla pieszych na drogach rowerowych, czy wyznaczenie przejazdu dla rowerzystów przy skrzyżowaniu ulicy Bugaj z Grota-Roweckiego. W tej chwili na tym skrzyżowaniu zamontowany został sygnalizator z podziałem na pieszego i rowerzystę, ale bez wymalowanego przejazdu, kierowcy i rowerzyści mogą być zdezorientowani. Brakuje też linii warunkowego zatrzymania złożonej z prostokątów przy przejazdach dla rowerzystów na skrzyżowaniu ulic Nawrockiego i Grota-Roweckiego. Tam przejazdy zaznaczone są wyłącznie czerwoną farbą, a więc nie spełniają wymogów rozporządzenia*.

Dlaczego droga została odebrana w takim stanie?

- Wykonawca nie dokończył z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, dlatego zastrzegliśmy przy odbiorze, że ma dokończyć prace, jak tylko warunki będą temu sprzyjały. Te najpilniejsze zostaną zrobione jeszcze w styczniu – obiecuje Krzysztof Habura, starosta.

* Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
Komentarze do artykułu: Droga odebrana, ale niedokończona

Nasi internauci napisali 5 komentarzy

Jeśli chcesz dodać komentarz, musisz się zalogować.

Kliknij tutaj

Marcin11
komentarz dodano: 2018-01-08 09:27:10
z IP: 31.183.145.*
citizen60- w koncu jakiś głos rozsądku na tym forum ... Panie Habura juz sie pa łądnie urządził w zarządach łódzkich społek... pan juz zostawi te Pabianice może w koncu wybierzemy managera a nie PR-owcamakrektingowca
citizen60
komentarz dodano: 2018-01-07 13:22:21
z IP: 83.29.102.*
Jak już nawet Jaksa krytykuje "dzieło" Habury to macie Państwo obraz jaka jest jakość rządów PO w powiecie :)
Jedyne co potrafią to konferencje prasowe robić i myślę, że ludzie kupią te bzdury ...
GRZEGORZMAREK
komentarz dodano: 2018-01-06 23:53:07
z IP: 31.183.148.*
to wszystko to o kant tylka mozna sobie ...... :( ,pomieszanie z poplątaniem ,na łapu capu budowa zatok autobusowych też o tej porze roku a wiosną wszystko do poprawki bo mróz puścił i kosta sie pozapadała ,póżniej szaroczerwone chodniki niby drogi rowerowe tylko,że jakoś wyszło tak ze ruch rowerowy wprowadzono w ludzi stojacych na przystankach autobusowych ,aż w końcu po wielu latach postanowiono ten bajzel unormować no i w grudniu prowadzic inwestycję ktorej przeszkadza pogoda .Tu jakaś śluza niezgodna z przepisami ,tu jakieś sierżanty ,kolo lodziarni kawalek czerwonej kostki i karze mi sie wjechac na chodnik nie wiem po co ? po wertepach po krawężnikach z chodnika na chodnik -ludzie puknijcie sie w głowe z tym"projektem" i z tym "udogodnieniem" dla rowerzystów .Kpina w stylu pabianickim :(
Siupeshlupes
komentarz dodano: 2018-01-06 23:31:35
z IP: 87.206.199.*
Do najbliższych wyborów będą nam coś oddawać, a my biedni będziemy czuć ich oddech na plecach ................................... a następnie trzy lata olewki ................
vElendill
komentarz dodano: 2018-01-06 22:38:22
z IP: 94.254.128.*
Czerwone pasy mozna bylo wymalowac a biale znaki poziome juz nie? Tak samo jak przejscia dla pieszych przez drogi rowerowe? Prosze dopilnowac aby miasto upomnialo sie o nalezyte kary umowne bo nie ma zadnych przeslanek aby takowe nie zostaly pobrane.


ad


ad

Nasze najnowsze video

Biegówki w centrum Polski - Zawody w narciarstwie biegowym 2018
adfacebook


ad