ad

Będą u nas od 20 do 23 lipca. W piątek, 22 lipca w towarzystwie przewodnika z muzeum wezmą udział w grze miejskiej, zwiedzając w ten sposób Pabianice.

Pielgrzymi przyjadą do Pabianic w środę wieczorem.

- Będziemy tutaj realizować program regionalny. Będzie on podzielony na dwie części. Pierwsza to typowo modlitewna, a druga kulturalno-rozrywkowa – informuje ks. Tomasz Estkowski, koordynator Światowych Dni Młodzieży w Pabianicach.
 
W programie są spotkania w grupach międzynarodowych, dyskusje, pokazy filmów, zabawy integracyjne. Część sportowa będzie zorganizowana na Lewitynie. Odbędzie się m.in. turniej piłki plażowej. Dla młodzieży będą też wycieczki historyczne, spotkania warsztatowe w muzeum i nauka tańców regionalnych. 
 
- Nie będzie to polegać tylko na tym, że my zabawiamy gości. Ma to być raczej integracja i wzajemna wymiana doświadczeń. Oni też będą nam prezentować swoją kulturę, swoje tańce, przygotowują dla nas atrakcje wywodzące się z ich krajów – dodaje ksiądz.
 
22 lipca odbędzie się droga krzyżowa. Przejdzie z kościoła Kolbego do kościoła Miłosierdzia Bożego. Może w niej wziąć udział każdy. Młodzież z zagranicy będzie miała możliwość wyspowiadać się w różnych językach. W kolejnych dniach zaplanowano wycieczki do Świnic Warckich (miasto urodzin i chrztu św. Faustyny) oraz do Piotrkowa Trybunalskiego (miasto polskiego parlamentaryzmu). 23 lipca będą rozgrywki sportowe. 
 
- Przyda się każda para rąk do pracy. Potrzebne są osoby, które zaopiekują się, wskażą drogę, zaprowadzą na miejsce pielgrzymów – apeluje ksiądz. - To fajne doświadczenie, które często owocuje przyjaźniami na całe życie. 

Tego samego dnia powstanie okolicznościowy mural na ścianie kamienicy przy ul. Kolbego 4. To dom, w którym mieszkał w dzieciństwie z rodziną święty Maksymilian Maria Kolbe.

Na muralu znajdą się postacie tańczących dzieci i logo Światowych Dni Młodzieży. Malowidło o wymiarach 4x10 m przygotują Adam „Kruk” Wirski i Damian Lotczyk. W pracy pomagać im będą pielgrzymi.

W niedzielę pielgrzymi pojadą do łódzkiej Atlas Areny. Tam zostanie zorganizowany Dzień Jedności. Rozpocznie się o 15.00. Mszę świętą odprawi arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. Potem będzie piknik i koncerty. 25 lipca po porannych modlitwach pielgrzymi autokarami pojadą do Krakowa. 
Do tej pory do pomocy przy organizacji ŚDM w okręgu pabianickim zgłosiło się 36 wolontariuszy. 
 
Młodzi pielgrzymi będą mieszkać u pabianiczan, nocleg zorganizowały parafie.
- Na pewno nikt nie zostanie bez mieszkania – zapewnia Agnieszka Piątkowska, koordynator kwaterunku pielgrzymów. - Okazało się, że wielu mieszkańców regionu zna języki obce. Nie będzie więc problemów z komunikacją. Poza tym są pewne założenia, które rodzina przyjmująca pielgrzyma musi spełnić.
 
Nie ma ich wiele i nie są wygórowane. W grę wchodzi pięć noclegów. Młodzież musi mieć zagwarantowany dostęp do ciepłej wody i do toalety. Jeśli chodzi o jedzenie to rodzina zapewnia pielgrzymom śniadanie. Reszta leży po stronie organizatorów. 
 
- Z doświadczenia wiemy, że rodziny bardziej angażują się gdy przyjmują gości. Często sami biorą udział w tym, co jest organizowane dla przyjezdnych. Zawożą ich na miejsce, przywożą, choć nie muszą tego robić. Tak samo wygląda sprawa z jedzeniem – dodaje Piątkowska.
 
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Polsce zostaną zwolnieni z opłat w komunikacji miejskiej (na podstawie identyfikatora uczestnika ŚDM).

Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie wozić pielgrzymów na terenie województwa łódzkiego w dniach 20-25 lipca w ramach Dni Diecezjalnych. Osoby, posiadające identyfikatory pielgrzyma ŚDM, także będą mogły bezpłatnie korzystać ze wszystkich połączeń Spółki. Dodatkowo uruchomione zostaną kursy m.in. do Łęczycy, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego, zgodnie z zaplanowanym programem zwiedzania.

W województwie łódzkim jest czterech organizatorów Światowych Dni Młodzieży: Archidiecezja Łódzka, Wspólnota Chemin Neuf, Zakon Klaretynów i Zakon Jezuitów. W całej archidiecezji będzie 3.500 osób.