Niespełna 270 metrów ma ulica łącząca Szpitalną z Dolną. Stoi przy niej zaledwie kilka domów

Po 70 latach zmieniamy nazwę ulicy na Młodzieniaszku. Powód jest taki, że Salomon Jaszuński nie przeszedł weryfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

- Wysłaliśmy 30 nazwisk do weryfikacji – wyjaśnia Mariusz Witkowski, naczelnik w Urzędzie Miejskim. - Dostaliśmy na piśmie z IPN informację, że weryfikacji nie przeszedł Jaszuński.

Nazwę ulica zmienia już po raz trzeci. Na Jaszuńskiego została przechrzczona w 1947 roku. Wcześniej, bo od 1927 roku, nosiła nazwę Jakuba.

Na sesji Rady Miejskiej nazwa ulicy musi być zmieniona. Wcześniej radni ustalą, jaka będzie nowa nazwa.

Salomon Jaszuński (1902-1938) to językoznawca, publicysta i działacz komunistyczny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii. Działacz najbardziej lewicowej frakcji OMS „Życie”, członek Komitetu Okręgowego (KO) Związku Młodzieży Komunistycznej, od 1925 członek KPP. Kierownik krajowej redakcji „Czerwonego Sztandaru”. Za działalność komunistyczną kilkakrotnie aresztowany i więziony.

 

Wybierzmy nazwę ulicy

Zapraszamy Internautów do zgłaszania pomysłów na nazwę ulicy. Propozycje redakcji są takie:

ul. prof. Andrzeja Pszenickiego – pabianiczanina, rektora Politechniki Warszawskiej, budowniczego najpiękniejszych mostów w Petersburgu, Krakowie, Sandomierzu, Płocku oraz Dworca Głównego w Warszawie;

ul. ks. Lucjana Jaroszki – prałata ze Starego Miasta; ofiary hitlerowskich represji

ul. Leszka Ziemby – legendarnego lekarza-chirurga, urodzonego w domu przy tej ulicy;

ul. Wypadkowa – dochodzi tutaj do dużej ilości wypadków - na skrzyżowaniu z ul. Ossowskiego.