Pabianickie Centrum Medyczne znalazło się w sieci szpitali, co oznacza, że chorzy będą dalej leczyć się w nim za darmo. Nowy system finansowania zacznie obowiązywać od października. W sieci zabraknie ponad dwudziestu placówek z regionu, które miały umowę z NFZ. Te, które nie weszły do sieci, o pieniądze publiczne na finansowanie leczenia będą walczyć w konkursach, które NFZ ogłosi w lipcu.

PCM jest wśród 36 placówek, które stworzą sieć szpitali w regionie łódzkim. One mają zapewnione finansowanie leczenia przez cztery lata. 

Co oznacza sieć szpitali dla pacjentów? Wyjaśnia Artur Olsiński, dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia:

– Pacjenci nie powinni się obawiać tego nowego rozwiązania. Będą leczyć się tam gdzie dotąd, ale to leczenie będzie lepiej skoordynowane. Szpitale zorganizują kompleksową opiekę nad pacjentami, zadbają o diagnostykę przed przyjęciem na oddział szpitalny, opiekę lekarzy w poradniach przyszpitalnych i jeśli trzeba - rehabilitację. Szpital, który znalazł się w sieci, będzie odpowiedzialny za pacjentata także po wypisie z hospitalizacji. Natomiast Szpitalny Oddział Ratunkowy naprawdę będzie pomagał najciężej chorym, bo pacjenci z kleszczem czy gorączką trafią nie tam, a do poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która będzie działać przy wszystkich szpitalach o znaczeniu powiatowym.