Celina i Paweł Choynowscy od 15 lat prowadzą w Dłutowie spółkę Enzym C. Choynowska. Zajmują się dystrybucją enzymów. Doradzają, jak je wykorzystać w procesach technologicznych. Zatrudniają 16 osób.

- Enzymy wykorzystywane są przy produkcji insuliny, a nawet przy wyrobie koszul czy butów - wyjaśnia Choynowski.

Mają też dobroczynny wpływ na ochronę środowiska. Wypierają z procesów technologicznych związki szkodliwe.

- Jestem genetykiem. Mój pradziadek już w 1884 roku był właścicielem firmy - mówi z dumą. - Pewnie dlatego, zamiast pracą naukową, zająłem się biznesem.


***
Trzej przyjaciele założyli centrum pokryć dachowych Castor. Tomasz Stefaniak, Radosław Włodarczyk i Jarosław Kędzia pracują razem od 20 lat. Zajmują się układaniem dachów i sprzedażą materiałów do budowy dachów. Zatrudniają 17 mężczyzn i tylko jedną kobietę - do prowadzenia biura. W Pabianicach kryli pływalnię, Tkaniny Techniczne przy ul. Partyzanckiej i kilka bloków Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Najtrudniejszy był basen - opowiada Stefaniak. - Nikt nie chciał się tego podjąć, bo proste kawałki nie były dłuższe niż dwa metry. - Ukończyliśmy wydział budownictwa na Politechnice Łódzkiej i rozglądaliśmy się za pracą. W końcu założyliśmy firmę.

Byli pierwsi w Polsce.


***
Aflofarm to spółka rodzinna Furmanów: Grażyny, Andrzeja, Jacka i Wojciecha. Istnieje od 1989 roku. Na początku było 15 pracowników. Dziś zatrudniają prawie 300 osób.

- Doświadczenie, najnowsze technologie w przemyśle farmaceutycznym i nowoczesne zaplecze badawcze sprawiają, że nasze produkty są sprawdzone, skuteczne - mówi z dumą prezes Jacek Furman. - Rynek jest bardzo trudny i duże nakłady idą na inwestycje.

Firma zdobyła już wiele nagród, wśród najważniejszych jest tytuł Lek Roku dla syropu Herbapect, Złoty Lek dla preparatu Lokomotiv i dla preparatu DEPRESplant.


***
53 lata temu powstały Tkaniny Techniczne SA. W 2000 r. Lentex SA z Lublińca wykupił 100 proc. akcji pabianickich zakładów. Teraz zatrudniają 150 osób.

- Produkujemy siatkę budowlaną i drogową, wyroby z włókna szklanego, a także tkaniny bawełniane - wylicza Stanisław Traczyk, dyrektor. - W osiemdziesięciu procentach odbiorcami są firmy krajowe, ale mamy też odbiorców w Holandii.

W plebiscycie Gazele Biznesu są drugi rok z rzędu.

- Recepta na sukces? - zastanawia się dyrektor. - Myślę, że małe i średnie przedsiębiorstwa, takie jak my, lepiej dają sobie radę ze zmianami na rynku, mają możliwość szybszego podejmowania decyzji.


***
Adam i Roman Pietraszkowie prowadzą od 15 lat przedsiębiorstwo handlowe Arco. Zatrudniają 35 osób.

- Nasze korzenie wywodzą się z branży farbiarskiej - mówi Adam Pietraszek. - Zajmujemy się hurtową i detaliczną sprzedażą farb.

Od siedmiu lat Arco jest w grupie Polskie Składy Budowlane.

- Długo pracowaliśmy na dobrą markę - dodaje. - Mamy spore grono zadowolonych i stałych klientów. W tym roku planujemy otworzyć przy Partyzanckiej market.

Na 800 metrach kw. zaprezentują szeroką ofertę materiałów budowlanych, remontowych i dekoracyjnych.


***
Suwary SA ma ponad 50 lat. Od ćwierć wieku prezesem jest Henryk Owczarek. W 1998 r. spółka weszła na Giełdę Papierów Wartościowych.

- Od chwili debiutu na parkiecie wartość naszej spółki wzrosła trzykrotnie - uważa prezes. - Na giełdzie są tylko najlepsze i wiarygodne firmy.

Suwary jako pierwsze w Polsce zaczęło produkować trójkąty ostrzegawcze zgodne z normami europejskimi. Trzeba było je opakować, więc wymyślili pudełka z plastiku. Trójkąty szybko podbiły Europę. Sprzedawane są nawet w Indiach i Chinach.

Przez przypadek z plastikowymi opakowaniami trafili w dziesiątkę. Ich butelka na keczup zdobyła wyróżnienie w Japonii i USA.

Kontrahentami Suwary są polskie rafinerie, zakłady chemiczne i rolnicze. Głównym klientem jest amerykańska firma Schell.

- W zeszłym roku uruchomiliśmy supernowoczesną linię do produkcji wielowarstwowych opakowań z plastiku, który pozwala dłużej przechowywać żywność - ujawnia prezes.

Suwary to laureat tytułu przyznanego przez konsumentów - Solidna Firma.


---
Ranking Gazele Biznesu wymyśliła gazeta Puls Biznesu. Na ich zlecenie wywiadownia gospodarcza Coface Intercredit wyszukała w Monitorze Polskim przedsiębiorstwa, które mają najlepsze wyniki finansowe.