Od 1 października działa Ustawa zmieniająca wiek emerytalny na 60 i 65 lat. Pierwsze decyzje emerytalne już wydano.

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają wnioski o emeryturę od obniżonego wieku. W pabianickim inspektoracie spodziewano się 1.200 wniosków emerytalnych. Od 1 września do 11 października przyjęto ich 544. Od 2 października do 11 października wydano 128 decyzji emerytalnych. Takie liczby padły na dzisiejszej konferencji prasowej w pabianickim ZUS-ie. O efektach działania ustawy opowiadali Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poseł na Sejm RP, oraz Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II oddziału ZUS w Łodzi.

– Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcie samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej – mówił poseł Schreiber. – Związana jest ona między innymi z oczekiwaniami co do wysokości świadczenia, oceną stanu zdrowia, sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy czy planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej.

W województwie łódzkim od 1 września do 11 października wpłynęło ok. 20 tysięcy wniosków o emeryturę.

– W pierwszy dzień kolejki tworzyły się jeszcze przed otwarciem urzędów. Ludzie przynosili własne krzesła – opowiadał Krzysztof Jędrzejewski. – Niepotrzebnie, obsługa przebiegała sprawnie.

W lipcu ZUS powołał doradców emerytalnych w salach obsługi. W naszym mieście z ich usług skorzystało ponad 3.000 osób. Informowali oni o potrzebnych dokumentach , a także obliczali przyszłe świadczenia. Niewiele różniły się od ostatecznych kwot. ZUS jeszcze nie ma informacji, czy i ile osób po obliczeniu wysokości emerytury zrezygnowało z ubiegania się o świadczenie emerytalne.