Średnio raz w miesiącu do Biura Rzeczy Znalezionych trafia nowa zguba.

- Przeważnie przynosi je do nas policja albo Straż Miejska – mówi Seweryna Gabara, p.o. naczelnika Wydziału Infrastruktury Społecznej i Spraw Obywatelskich, któremu podlega Biuro Rzeczy Znalezionych.

BRZ jest w Starostwie Powiatowym. Przez 15 lat działalności trafiały tam rowery, telefony komórkowe, kluczyki samochodowe, klucze do mieszkań, dokumenty, portfele, pieniądze, a nawet... wózek dziecięcy.

- Zdecydowanie najwięcej jest rowerów i telefonów, ale zdarzały się też bardziej nietypowe znaleziska – opowiada Gabara. - Ktoś przyniósł nam taczkę, a innym razem trafiła do nas brona strunowa, czyli element maszyny rolniczej.

Zguby są przechowywane w magazynie Starostwa. Po przyjęciu przedmiotu w depozyt Starostwo wywiesza informację o zgubie. Musi ona wisieć najmniej pół roku. Przedmiot jest przechowywany 3 lata. Po upływie tego czasu, zguba przechodzi na Skarb Państwa.

- Czyli stają się własnością naszego Urzędu Skarbowego – tłumaczy Joanna Kupś, rzecznik prasowy Starostwa.

Urząd Skarbowy może zutylizować przejęte przedmioty, albo wystawić je na aukcję.

- Faktycznie jednak nigdy się to nie zdarzyło i te rzeczy nadal są w naszym magazynie – dodaje rzecznik.

W przypadku pieniędzy, papierów wartościowych, kosztowności i rzeczy mających wartość naukową lub artystyczną, które nie zostaną odebrane w ciągu roku od dnia wezwania (w razie braku możliwości wezwania - w ciągu dwóch lat od ich znalezienia), również stają się własnością Skarbu Państwa.

W biurze znajdują się zguby starsze niż 3-letnie, które nadal można odebrać. To dlatego, że podczas poprzedniej ewidencji zostały pominięte.

Od 1999 roku tylko 16 właścicieli zgłosiło się po zagubione rzeczy. Zdarza się, że biuro samo kontaktuje się z osobą, która może być właścicielem zguby. Dzieje się tak, jeśli można na podstawie przedmiotu (np. dokumentów) to ustalić.

Aby odebrać zagubiony przedmiot, trzeba wypełnić oświadczenie o zagubieniu rzeczy i wniosek o wydanie depozytu. Dokumenty można pobrać na stronie Starostwa. W oświadczeniu trzeba dokładnie opisać zagubiony przedmiot i podać jego cechy charakterystyczne oraz czas i miejsce zagubienia.