Pątnicy tradycyjnie spotkali się o godz. 6.00 na mszy w kościele św. Mateusza. Tutaj na listę zapisywali się jeszcze ci, którzy nie zgłosili się wcześniej. Razem było 333 uczestników, ale około 20 osób do pabianickiej pielgrzymki dołączy w Dłutowie.

- To jedna z najstarszych pielgrzymek, która nieprzerwanie co roku przybywa do sanktuarium Matki Bożej – mówi ks. Mariusz Lampa, kierownik pielgrzymki. - Jesteśmy dzień wcześniej, niż pielgrzymi z innych miast, dzięki czemu dwukrotnie mamy powitanie i jeden dzień, kiedy msze są organizowane i dedykowane specjalnie dla naszej, pabianickiej pielgrzymki.

Pątnicy dojdą do Częstochowy 23 sierpnia ok. 17.00. Wcześniej będą nocować w Grocholicach, Dobryszycach i Garnkach.

- Garnki to mój ulubiony nocleg – mówi Anna Skarbczyńska. - Dużą grupą śpimy wtedy w wielkiej sali i jest bardzo wesoło.

W Częstochowie pabianiczan powitają władze miasta i powiatu oraz pabianiczanie, którzy przyjadą samochodami lub autokarami. W Częstochowie pielgrzymi spędzą trzy dni. 24 sierpnia wezmą udział w mszy świętej w kaplicy Matki Bożej, potem w drodze krzyżowej na Wałach, w mszy w Dolinie Miłosierdzia Bożego a na koniec w apelu jasnogórskim i nocnym czuwaniu w kaplicy Cudownego Obrazu. Następnego dnia pabianiczanie włączają się w diecezjalne uroczystości na Jasnej Górze, a 26 sierpnia w obchody uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.

Będą wracać trzy dni. Noclegi przewidziano w Strzelcach Wielkich i Parznie. Do Pabianic dojdą 29 sierpnia ok. 18.00.

W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki są słowa „Jezu ufam Tobie”.

- Będziemy Jezusowi powierzać nasze codzienne sprawy. Każdy pątnik ma swoją własną intencję, ale idziemy również w intencji ogólnej – dodaje ks. Lampa.

Pielgrzymi w tym roku dziękują za kanonizację dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.