Rozmawiamy z Jakubem Butkiewiczem z przychodni „Podaj Łapę”:

W jaki niefarmakologiczny sposób możemy sprawić, by pies czy kot czuły się bezpieczne?

-  Po pierwsze sam właściciel powinien zachować spokój. Trzeba pamiętać, że psy i koty bardzo dobrze wyczuwają nasze emocje, dlatego nasz stres dodatkowo będzie potęgował złe emocje u naszego pupila. Jeszcze zanim zaczną się strzały, dobrze jest wyjść ze zwierzakiem na spacer. Proszę pamiętać, aby wyjść z psem na smyczy, żeby w razie czego nie uciekł.
Po powrocie do domu, kiedy zaczną strzelać, starajmy się udawać, że nic się nie dzieje i nie reagujmy na szczekanie i piski. Możemy głośniej włączyć muzykę. Kiedy pies zaczyna się zachowywać spokojnie, możemy go pochwalić, przytulić, aby wzmocnić pozytywne emocje (w tym przypadku spokojne zachowanie). Jeżeli pies tego potrzebuje, należy zapewnić mu odpowiednie miejsce, aby mógł się schować. Ciemne, ciepłe, przytulne i wygodne - można mu tam włożyć ulubione zabawki lub np. gryzak.

Jakie środki uspokajające możemy podać psu lub kotu?

- Oczywiście nie u wszystkich psów metody behawioralne są wystarczająco skuteczne. Wtedy lekarz weterynarii po zważeniu i zbadaniu psa (pod kątem min wydolności krążenia), może zastosować leki. W weterynarii stosowane są leki typowo przeznaczone dla zwierząt, jak i leki stosowane u ludzi (przepisywane na receptę). Leki sprzedawane w aptekach bez recepty nie sprawdzają się zbyt dobrze. Odradzam podawanie leków uspokajających samemu bez konsultacji i ustalenie dawkowania (stąd bierze się najwięcej kłopotów).

 

Jakie skutki uboczne może powodować złe dobranie leku?

- Każdy lek może dawać efekty uboczne. W przypadku leków uspokajających najczęstszym objawem ubocznym jest wzmożona senność. Sporadycznie zdarzają się wymioty.

 

Proszę również uważać na spacerach 1 stycznia - na ulicach i trawnikach jest wtedy dużo potłuczonego szkła i często zdarzają się nam interwencje chirurgiczne.

 

Przychodnia dla zwierząt  „Podaj łapę” (ul. Piotra Skargi 59) czynna jest jutro (sobota, 31 grudnia)  w godzinach 10.00 – 13.00. Dyżur tel. pod numerem 669 770 005.