Chodniki ulicy Grota-Roweckiego częściowo są wyłożone czerwoną kostką. Brakuje tylko oznakowań, że to ścieżki rowerowe. Nie są połączone ze ścieżkami na Nawrockiego i na Jankego.
 
- Coraz więcej ludzi rezygnuje z samochodów i przesiada się na rowery – przekonuje Arkadiusz Jaksa, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego.
 
Radni powiatowi Łukasz Stencel i Jaksa oraz radny miejski Krzysztof Rąkowski postanowili walczyć o powstanie nowych ścieżek rowerowych. Domagają się przebudowy skrzyżowań na obecnych drogach rowerowych. Według nich, aby dobrze skomunikować miasto, należy obecną drogę rowerową poprowadzić Bulwarami i połączyć z Warszawską.
 
- A następnie wymalować ścieżki rowerowe wzdłuż Zamkowej i dalej Łaską – tłumaczy Jaksa. - Taka sieć dróg rowerowych pozwoli na odpowiednie skomunikowanie całego miasta, a nawet powiatu. Dlatego tak istotna jest współpraca władz miasta i powiatu.
 
Chcą również poznać zdanie mieszkańców Pabianic na temat ścieżek rowerowych w naszym mieście. Dlatego zapraszają na krajoznawczą wycieczkę rowerową w niedzielę 18 października. Zbiórka o godz. 10.00 przy amfiteatrze w parku Wolności. Trasa wycieczki będzie prowadzić przez Las Karolewski, Wielką Wodę, staw koło Róży, młyn w Talarze, Piaskową Górę, młyn i zaporę w Baryczy, Kolumnę, zabytkowy kościół w Dobroniu, Klimkowiznę.
 
- Maksymalna trasa to około 30 km, jednak w zależności od pogody, kondycji i woli uczestników może być dowolnie modyfikowana – zapewnia Jaksa. 
 
Od czwartku obowiązują nowe przepisy, które mają sprzyjać rowerzystom w jeździe po mieście.
 
Czy mamy szanse w Pabianicach na takie śluzy rowerowe? Rysunek z oskduet.pl